Peníze až na prvním místě

Relax
27. 4. 2007 13:52
Peníze jsou základ.
Peníze jsou základ.

Staré dobré Je jeden důvod, proč je cestování s batohem po exotických zemích relativně nové pro Čechy, od dob Svojsíkových přece zavilý národ skautů, pěších turistů a trampů, a naopak doménou zpohodlnělých Zápaďanů, jejichž představu o pohybu v přírodě formoval seriál Ztraceni a kteří i nákup v samošce vyřizují přes internet. Peníze.

Ovšem vidina pětiletého škudlení nebo zruinovaného příbuzenstva je naprosto mylná. V rozvojových zemích můžete vyžít ze sto padesáti korun denně, pokud se spokojíte s velmi jednoduchým ubytováním a stravou na ulici. Měsíc tam tedy může stát méně než měsíc tady s platbami za telefon, internet a (pražským) nájmem.

Přesná cena výletu se skládá ze dvou komponentů: z letenky a z částky, kterou si vyhradíte na pobyt. Pojďme se tento týden podívat na ceny letenek.

Vyplatí se sledovat akční nabídky

I když jsou akční slevy často jenom pro studenty a vždycky časově omezené, rozhodně stojí za to projít kvůli nim internet. Cenný pomocníkem může být třeba server www.skyscanner.net, kde se dá zjistit, kdy je která destinace nejlevnější. Mimo sezonu se tak dá sehnat třeba Bejrút za deset a půl tisíce nebo Bangkok za patnáct tisíc včetně poplatků. Oblíbené jsou valentýnské lety pro dva za jednu cenu. Se studentskou kartičkou se zas můžete podívat do jamajského Kingstonu za třináct tisíc a oproti nestudentovi ušetříte osm a půl tisíce. Vzdělání se prostě vyplatí. Nevýhoda dobré ceny je, že letenka podmiňuje návrat do měsíce, někdy jen do tří týdnů. To je určitě příjemná dovolená, ale na velkou cestu nestačí.

Při výběru letenky se rozhodně vyplatí zjistit všechny možnosti. Ne všichni agenti nabízejí všechny letecké společnosti a za stejné ceny. Každých tisíc, které ušetříte na cestě, vám přitom může prodloužit exotický pobyt i o týden. Taky velký pozor na okázale levné letenky  – stejně jako u nízkonákladových letů po Evropě platí, že většinou neobsahují letištní a někdy transakční poplatky. Nicméně je možné vejít se do dvaceti tisíc v případě letů do Asie, do pětadvaceti tisíc do Jižní Ameriky. Včetně poplatků.

Nejen Jihomoravanům se vyplatí zjistit, co pěkného se nabízí na vídeňském letišti. S rostoucí nabídkou a klesající cenou evropských letů hodně lidí volí odlet po vlastní ose do Londýna, odkud si další přepravu sami předtím zajistili přes internet.

Otevřeným letenkám otevřené dveře

Pokud jste se rozhodli vyjet na blind a cestovat, kam vás nohy a okamžitý impulz povedou, a pokud vás nestraší rudý vykřičník v kalendáři s poznámkou návrat - práce, nekupujte si klasickou zpáteční letenku, ale jednu z jejích otevřených variant.

Open ticket  se hodí, když ještě nevíte, kdy se vrátíte, a open jaw, když se chcete vrátit z jiného místa, než kde jste přistáli. Ušetříte si extra cestu do země, kterou už znáte, kromě času a peněz často i nové vízum.

Těm, kdo si troufají na cestu kolem světa, nabízejí některé společnosti round-the-world ticket. V principu to znamená, že za svých dvacet až čtyřicet tisíc mil, které si zaplatíte, obletíte planetu. Povoleno máte pět až patnáct přestávek, jejichž délku si určíte sami, ale musíte dodržet jeden směr letu a nevracet se mezi kontinenty. Přes oba „velké“ oceány, tedy Atlantik a Pacifik, smíte přeletět jen jednou. Stojí to trochu plánování, ale lepší hlavolam nad mapou doma než pak lámat přes koleno vlastní cestu domů.

Příště: Kolik vzít s sebou na pobyt

Foto: archiv

Další čtení

ilustrační foto

Porno pravidelně sleduje polovina Čechů, ženy podstatně méně, ukázal průzkum

Relax
22. 4. 2025

Nové vydání magazínu INTERVIEW č. 5/2025: Sto stran rozhovorů pro lidi, kteří nezapomněli číst

Relax
23. 4. 2025

Měkké kontaktní čočky jsou objevem českých vědců Wichterleho a Líma

Relax
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ