Plovoucí mlýn s kozou. Jediný v Evropě je v Kolárově
22.08.2010 08:00
Vodní mlýny byly ještě začátkem minulého století součástí téměř každé obce ležící na větší řece. Zatímco pevných mlýnů na březích se ještě několik zachovalo, jedinečný plovoucí mlýn lze vidět ve střední Evropě už jen v Kolárově na Malém Dunaji na jihozápadním Slovensku.
Jeho kolo se však točilo jen jednou, a protože bylo zchátralé, hned se rozpadlo, říká majitel zajímavé technické památky Ivan Šáli. "Mlýnské kolo se točilo poprvé a naposled, když mlýn remorkér převážel do Kolárova z jeho původního místa v Komárně," uvedl Šáli. Nejde totiž o původní dílo, ale o funkční repliku mlýna, který pracoval na Dunaji u obce Radvaň nad Dunajem, nedaleko Komárna. "Několik dílů je však původních," zdůrazňuje Šáli. Mlýny tohoto typu prý existují jen tři na světě, další dva jsou v Rakousku a ve Slovinsku.
Plovoucích mlýnů byly v minulosti na Dunaji a Váhu desítky. "Jen v Kolárovu jich bylo pět až sedm," řekl Šáli. Postupně jich po zákazu další výstavby v 19. století začalo ubývat. Překážely totiž rozšiřující se lodní dopravě. Po druhé světové válce a kolektivizaci už o jejich služby nebyl zájem.
Jedinečná technická památka, kterou si ročně prohlídnou tisíce návštěvníků, byla vyrobena v roce 1982 za tehdejší čtyři miliony korun v komárenských loděnicích podle přesné dvoumetrové makety mlynářského mistra. Původní mlýn, jehož majitelem byl Béla Szivanyó, byl postaven kolem roku 1920. Existoval do roku 1945, kdy vyhořel.
K plovoucímu mlýnu na slepém rameni malého Dunaje se dá dostat po pravděpodobně nejdelším dřevěném zakrytém mostě ve střední Evropě. Stavba z roku 1995 nahradila původní dřevěnou lávku, která byla o několik desítek metrů dál.
Návštěvníky čeká v areálu plovoucího muzea kromě prohlídky technické památky i selský dům s hospodářskými zvířaty, tradiční zděná pec na chleba či historický motorový pohon tkalcovských strojů na rybářské sítě.
ČTĚTE TAKÉ: Technické muzeum získalo tajemnou novinku
Foto: ČTK, archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.