Na pokraji vyhynutí
Poslední nosorožce v JAR ohrožuje vzrůstající pytláctví
17.05.2012 10:41
Nelegální lov nosorožců pro jejich roh používaný v tradičním asijském lékařství v posledních letech nebezpečně vzrostl a ohrozil tak mnohaleté snahy o obnovu volně žijící populace tohoto živočicha.
Čísla jsou varovná, píše agentura AFP. Jen v Jihoafrické republice, kde žije mezi 70 a 80 procenty všech nosorožců ve světě, vzrostlo pytláctví neuvěřitelnou měrou: v roce 2007 bylo takto uloveno třináct nosorožců, v roce 2011 již 448 a jen za první čtyři měsíce letošního roku jich pytláci chytili dvě stě. V Keni, v Zimbabwe a v sousedních zemích nejsou čísla tak alarmující, ale pytláctví tam rovněž nabírá většího rozsahu.
Skupina pro monitorování nosorožců při Společenství pro rozvoj jižní Afriky varuje, že při takovém rozvoji pytláctví může brzy počet mrtvých nosorožců přesáhnout počet narozených. Tak by tento druh nevyhnutelně vyhynul.
Tito mohutní býložravci prehistorického vzhledu pocházejí z dávných časů. Dva africké druhy, černí a bílí nosorožci, byli téměř vyhubeni v 19. a 20. století. V posledních letech díky úsilí o jejich zachování a farmám, kde jsou chováni, jejich populace znovu vzrostla. Odhaduje se, že nyní v Africe žije na 20 700 bílých a 4800 černých nosorožců.
Tento křehký, avšak nadějný úspěch je dnes zpochybněn novým rozmachem pytláctví. Poptávka po jejich rozích používaných v tradičním asijském lékařství prudce vzrostla. Cena rohu se na černém trhu blíží ceně zlata, kolem 50 000 eur (1,2 milionu Kč) za jeden kilogram.
Čína, která kdysi byla velkou spotřebitelkou rohů nosorožců, dosti úspěšně dodržuje zákaz prodeje a nelegálního obchodu, uvádí nezávislá organizace pro kontrolu nelegálního obchodu se zvířaty Traffic. "Postoj lidí se změnil od roku 1993, kdy bylo zakázáno používání rohů nosorožců v čínské medicíně. Místo nich se používá něco jiného, například buvolí rohy," konstatuje mluvčí organizace v Číně Luo Ananová "Poptávka dnes přichází zejména z Vietnamu," dodává.
Roh nosorožce se používá v podobě prášku k léčbě horečky, pro udržení tělesné zdatnosti v každém věku a dokonce k léčbě rakoviny. A to bez sebemenšího vědeckého podkladu: podivný výrůstek je tvořen výhradně rohovinou, keratinem, podobně jako lidské nehty.
"Ačkoli se při zajišťování nelegálních zásilek rohů nosorožců ukazuje, že zákaz nelegálního obchodu s nimi je ve Vietnamu aplikován, vzkvétají zde trhy s tradiční medicínou více než v jiných asijských zemích," konstatuje ředitel Trafficu Tom Milliken.
Pytláci, vábení vysokými zisky, se zorganizovali na strategických místech. V únoru byli zatčeni čtyři pytláci v Krugerově národním parku. S navigačním systémem GPS a mobilním telefonem není nic snadnějšího než nosorožce lokalizovat. Jakmile je zvíře lokalizováno, operují některé gangy z vrtulníku, jiné z terénních vozidel. Nosorožce uspí nebo rovnou zastřelí. Během několika minut roh upilují nebo useknou. Zvířata, která nebyla zabita při útoku, většinou uhynou na svá zranění. Pokud jde o samici, umírá krátce poté i její mládě, protože mu chybí její péče.
Jihoafrická vláda ve snaze zabránit těmto masakrům loni rozmístila ozbrojené skupiny podél hranic, zejména v Krugerově národním parku, který sousedí s Mosambikem. Průvodci, kteří si pomocí radiového spojení vzájemně sdělují, kde se nacházejí lvi, leopardi a sloni, nemají už právo informovat o nosorožcích. Někteří majitelé soukromých rezervací, kteří nemají prostředky na to, aby si vydržovali ozbrojené hlídky, se pokusili sami odstranit svým zvířatům roh. To je obtížné a nikdy to není definitivní, protože roh roste znovu. Jiní do rohů zavádějí barviva či dokonce toxické substance.
Pravidelně se znovu vynořuje diskuse o legalizaci prodeje rohů nosorožců. Experti na zachování tohoto druhu s tím však nesouhlasí. Shodují se v tom, že jediným skutečně účinným a dlouhodobým řešením bude odstranit poptávku, a to zejména rozsáhlejšími represivními opatřeními v zemích, které rohy dovážejí, a výchovou spotřebitelů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.