Cestovat v duchu islámských pravidel, brát ohled na přírodu, hýřit v Las Vegas, poznat Libyi či vyprávět živě svou cestu prostřednictvím mobilního telefonu s fotoaparátem jsou nejnovější trendy v turistice. Vyplývá to ze zprávy, která byla tento týden zveřejněna na londýnském veletrhu cestovního ruchu World Travel Market (WTM).
Počet turistů přijíždějících na Blízký východ by měl stoupnout do roku 2011 o 66 procent, a dosáhnout tak 55 milionů, předvídá zpráva, kterou u příležitosti jednoho z největších mezinárodních setkání profesionálů turismu vypracovala společnost Euromonitor International.
Z těchto desítek milionů návštěvníků mnozí sami pocházejí z muslimských zemí, ale jen zřídka se jim dosud nabízejí služby, které by se lišily od těch nabízených západním turistům, s výjimkou Saúdské Arábie a Íránu.
"Představuje to významný a nevyužitý potenciál pro rozvoj ´halal turismu´, který můžeme definovat jako formu náboženské turistiky v souladu s islámskými zákony," řekla předsedkyně WTM Fiona Jefferyová.
Mezi možnostmi se podle studie například rýsuje brzký vznik "leteckých společností halal", které by nabízely oddělené kabiny pro muže a ženy, náboženské filmy, výzvy k modlitbám, a naopak nenabízely alkohol.
Severoamerický průmysl cestovního ruchu by se měl rozvíjet zcela jiným směrem, kterému se také předvídá krásná budoucnost. Týká se mladých aktivních klientů, kteří touží po "prostopášném cestování", jehož chrámy jsou Las Vegas či ostrovy v Karibiku, kde se nepřetržitě slaví, pije nepřiměřeně alkohol, hraje v kasinech a navštěvují striptýzové bary.
Obří letoun Airbus A380 by měl umožnit pořádat večírky za letu, aby se milovníci flámů mohli vžít do toužené atmosféry již před přistáním, navrhují autoři zprávy.
V západní Evropě se podle WTM vyvíjí jiný koncept, a to "pomalého turismu" v duchu módního hnutí "pomalého občerstvení", které vzniklo koncem 80. let 20. století v Itálii. Jde o venkovskou turistiku, která upřednostňuje cestování vlakem před letadlem a která se snaží vyjít vstříc obavám stále většího počtu turistů o stav životního prostředí.
Pobyty na venkově představovaly loni v Itálii deset milionů noclehů. Těžit z rozvoje tohoto druhu cestování by měl v příštích letech i venkov ve Francii a dalších zemích.
V Asii prožívá turistika jinou revoluci, a to mobilního telefonu. Ten se jako jinde stává neodmyslitelným způsobem komunikace cestovních kanceláří, ale zde také umožňuje turistům vyměňovat si své okamžité zkušenosti vysíláním pomocí mobilu fotek, videí a komentářů z průběhu jejich cesty na internetové stránky.
WTM se dále domnívá, že Alžírsko a Libye by se mohly stát také oblíbenými cíli turistů, jak je tomu v případě sousedního Maroka a Tuniska. "Tyto země zahraniční turisté zanedbávali z důvodu politického napětí," uvádí zpráva v narážce na letité krvavé násilí mezi vládou a islamisty v Alžírsku a na dlouhou izolaci Libye na mezinárodní scéně.
Situace se však nyní mění. Alžírsko investuje ve velkém do turistických infrastruktur. Francouzská skupina Accor hodlá v této arabské zemi otevřít do roku 2015 na 36 hotelů. Také Libye se svými dlouhými písčitými plážemi a historickými objekty by měla těžit z nedávného zastavení mezinárodních sankcí proti Tripolisu.
Foto: Profimedia
<span>Poslední trendy</span> v cestování? Libye, příroda a islám
Relax
16. 11. 2007 13:26Hlavní město Lybie Tripolis těží ze zrušení mezinárodních sankcí.
Autor: ČTK