Pražská zoo zažila populační explozi plazů

Relax
10. 7. 2012 09:53
Plazům se v pražské zoo daří. Na snímku pářící se agamy stepní.
Plazům se v pražské zoo daří. Na snímku pářící se agamy stepní.

V pražské zoo se vylíhlo o víkendu rekordní množství mláďat vzácných a obtížně chovatelných plazů. K rozšíření hned sedmi druhů zvířat přispěli značnou měrou obyvatelé nové expozice středoasijských pouštních plazů Kattakum, sdělila zoologická zahrada on-line deníku TÝDEN.CZ. Část plazů se v některé ze světových zahrad vylíhla možná vůbec poprvé.

Mezi čerstvé přírůstky Zoo Praha patří kriticky ohrožená želva egyptská, leguánci modraví, paještěrky písečné, gekon turkestánský, agamy stepní, trnorepové zdobení a čukvala zavalitá. "Vylíhnutí tří desítek mláďat celkem sedmi druhů plazů během jediného víkendu je výjimečná událost. Historie chovu plazů v Zoo Praha něco takového nepamatuje," uvedl kurátor plazů Petr Velenský.

Nejsou roztomilí? Z víkendových přírůstků pražské zoo (na snímku mláďata čukvavy zavalité).Hned tři z uvedených druhů - paještěrka písečná, gekon turkestánský a agama stepní - žijí v expozici středoasijských pouštních plazů, která se otevřela počátkem května ve zrekonstruovaném Pavilonu kočkovitých šelem. Od té doby se v ní vylíhlo již 55 mláďat a dalších více než 200 vajec z této expozice opatrují chovatelé v líhni.

Plazům se v pražské zoo daří. Na snímku pářící se agamy stepní.První rozmnožení v zoo na světě

"Nová středoasijská Kattakum je experimentem, který se zatím, zdá se, daří. Všechny druhy zvířat, která v expozici žijí a která se mohla rozmnožit, se v krátké době skutečně rozmnožila. U paještěrky písečné, gekona turkestánského a již dříve vylíhlé agamky písečné navíc velmi pravděpodobně jde o vůbec první rozmnožení v zoologických zahradách celého světa," upozornil Velenský.

Expozici Kattakum obývá celkem 48 jedinců devíti druhů plazů. Žijí na takzvaném barchanu - velké písečné duně, kterou musejí chovatelé pečlivě udržovat nejen na povrchu, ale i v jejím nitru, kam se zvířata ukrývají před horkem. Návštěvníci tu mají jedinečnou možnost pozorovat celý ekosystém a život zvířat v něm: námluvy, páření, lovecké metody či projevy dominantního nebo teritoriálního  chování.

Autor: - red -Foto: Zoo Praha

Další čtení

Scénář k příští bondovce napíše Steven Knight, autor Gangů z Birminghamu

Relax
1. 8. 2025

Jak letní kurz angličtiny pomůže cestovatelům mluvit svobodně

Relax
30. 7. 2025
ilustrační foto

Sysli se vracejí na Lounsko a Mostecko. Pomáhají zoologické zahrady i EU

Relax
25. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ