Plavit se na jachtě se stává v Česku stále oblíbenější zábavou. Česká republika sice nedisponuje mořem, ale pěkný zážitek poskytují i plavby na vodních nádržích, například na Orlíku, Slapech či Lipně. Mnoho Čechů přesto preferuje pravou mořskou plavbu, na lodi tráví i celé dovolené. Ti movitější si kupují vlastní stroje a kotví v přímořských marinách. Nejoblíbenější zemí tuzemců je Chorvatsko.
Dovolená na jachtě nemusí znamenat jen povalování se po palubě, opalování, pojídání ryb a koupání v moři. Stále oblíbenější je zkusit si i řízení lodi a zažít to, co jsme jako děti čítali jen v knížkách. Získat "řidičský" průkaz neboli kapitánské zkoušky není nijak obtížně dosažitelné a pro chorvatské pobřeží platný průkaz "voditelj brodice" lze získat za několik dní.
Kurz na čtyři dny
Existují specializované agentury, které se touto záležitostí zabývají, a zkoušky lze udělat i s česky rozumějícím chorvatským zkoušejícím. Obvykle se kurz ke kapitánským zkouškám pořádá čtyři dny až týden a jeho obsahem jsou všechny činnosti potřebné ke zvládnutí kapitánských zkoušek a samozřejmě také praktická jízda na daném typu plavidla.
Co musí všechno "voditelj brodice" ovládat a co je součástí zkoušky? Musí umět číst a orientovat se v mapě, ovládat základní anglickou slovní zásobu potřebnou pro hlášení pozice a základních potřebných údajů, naučit se zákonitosti plavby při různém počasí: síle větru, proudech apod., znát několik druhů lodních uzlů (ano, i dnes je potřeba umět lodní uzel, jehož vázáním se za první republiky bavili příznivci mohutně se rozvíjejícího trampingu a skautingu; pro uvázání lodi slouží neustále) a samozřejmě ovládat loď samu. Tohle všechno se dá zvládnout za několik málo dní a je to obsahem anglické brožurky o rozsahu přibližně sto stran. Praktický výcvik má většinou na starosti místní kapitán, pro ty, kdo si pobyt zařídí přes českou agenturu, i česky mluvící či doprovázený tlumočníkem.
Postačí vám dvě stě eur
Zkoušky probíhají před komisí, kterou tvoří zkoušející delegovaní chorvatskými oprávněnými úřady. Zkouška probíhá se zahraničními účastníky v angličtině. Opět lze sehnat i takové komisaře, kteří rozumějí česky. Například v letovisku Tisno nedaleko Splitu, kde sídlí česká potápěčská základna a kde pořádají své kurzy právě i české agentury, není problémem zajištění veškeré komunikace v českém jazyce.
Cena kurzu nepřesahuje obvykle dvě stě eur, a to včetně zkoušek. Ubytování a strava samozřejmě v této ceně nejsou: zahrnuje přípravu na zkoušky, pronájem lodi, palivo, výcvik s kapitánem a samotnou zkoušku. Ta opravňuje v případě úspěšného složení k řízení lodi patřičné velikosti v chorvatských vodách, kde Češi brázdí moře nejčastěji. Je možné průkaz využívat i na vodách českých, ale po dohodě a uznání místními úřady. Pro plavbu ve vodách jiných států základní průkaz držitele neopravňuje.
Každý rok počet Čechů, kteří vyrazí pro kapitánský průkaz do Chorvatska a kteří tam pak na člunu či jachtě tráví své volno, stoupá. Není to zdaleka jen zábava "horních deseti tisíc", ale i střední třída má mezi fanoušky této zábavy své početné zastoupení.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková