Protestům navzdory. Obří výletní loď propluje arktickou cestou

Relax
14. 8. 2016 10:35
Zaoceánské lodi jsou obrovský plující kolos (ilustrační foto).
Zaoceánské lodi jsou obrovský plující kolos (ilustrační foto).

Již v úterý se vydá na svou cestu z Aljašky do New Yorku loď Crystal Serenity s tisícovkou pasažérů na palubě. Jako první obří zaoceánská loď propluje arktickou Severozápadní cestou. Plán kritizují ochránci životního prostředí, kteří poukazují na to, že plavidlo bude ničit přírodu, za níž do oblasti její pasažéři cestují. 

Světový fond na ochranu přírody (WWF) obvinil společnost Crystal Cruises, že cestou lodi vystavuje nebezpečí panenskou přírodu Arktidy, která je domovem ohrožených druhů, jako jsou lední medvědi či mroži.

"Tato cesta symbolizuje rizika operování výletních lodí velkých rozměrů v Arktidě. Místní unikátní příroda zde již nyní trpí oteplováním klimatu a ubýváním mořského ledu, a příchod mohutných výletních lodí do této části světa by ji mohl dostat do kritické situace," prohlásil představitel WWF Rod Downie.

"Uznáváme, že firma Crystal Cruises přijala pozitivní opatření, aby snížila dopady cesty, spolupracuje s místními komunitami, a především nespaluje těžký topný olej v Arktidě. Pokud ale turistika není udržitelná, riskujeme, že zničíme to, co si turisté přijíždějí prohlédnout," dodal.

Loď Crystal Serenity se v úterý vydá z aljašského přístavu Seward do New Yorku na 32denní plavbu známou Severozápadní cestou, tedy kolem Kanady a Grónska. Urazit by měla téměř 1600 kilometrů.

"Protože se jedná o luxusní plavbu, můžete strávit dny na moři v teplé vířivce na palubě, se sklenkou vína v ruce - nebo se vydat na břeh na expedici a dozvědět se více o odlehlých ekosystémech s pomocí odborníků, kteří budou vašimi průvodci," píše společnost Crystal Cruises sídlící v Los Angeles. Na lodi je kasino, šest restaurací a kino. Kromě 1000 pasažérů - z nichž někteří údajně zaplatili až 120 000 dolarů - bude na lodi také 650 členů posádky.

Společnost zdůrazňuje, že přijala mimořádná bezpečnostní opatření a že se na plavbu připravuje od roku 2013. Uvádí rovněž, že během arktického léta bývá oblast převážně bez ledu.

Kontroverze v Arktidě se v poslední době soustředily na provádění vrtů ropnými společnostmi, jako byly například pokusy firmy Shell o průzkum ložisek nedaleko pobřeží Aljašky, jež už společnost opustila.

Tání ledu ale také rozpoutalo geopolitické napětí v regionu. Dokonce se začíná mluvit o nové studené válce vzhledem k tomu, že není jasné, komu v Arktidě jaké oblasti přesně patří, píše The Guardian.

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ