<span>Prušáci a Rakušani</span> se v sobotu střetnou na Chlumu

Relax
3. 7. 2009 08:10
Střet rakouské a pruské armády.
Střet rakouské a pruské armády.

Střet rakouské a pruské armády.Výročí bitvy, ve které se roku 1866 na Chlumu u Hradce Králové, střetla rakouská a pruská vojska, připomene v sobotu bojová ukázka. Bitevní scény se zúčastní na čtyři stovky uniformovaných vojáků, historické kanóny i oddíly jezdců na koních. V plamenech lehne replika usedlosti z 19. století. V boji se objeví i hluchý dělostřelec.

Letos šedesátiletý Vladimír Švec, patří ke Gardě města Hradec Králové, která akci pořádá, už přes dvacet let. Je v ní platným členem, a to i přes svůj  handicap. "Neslyší nic. Vnímá jen vibrace kanónu. Pro Gardu města Hradce Králové, je ale velmi významným členem," uvedl jeden z hlavních organizátorů akce Pavel Urban.

Neslyšící gardista Vladimír Švec.Neslyšící gardista se pravidelně účastní bojových ukázek, a to jako obsluha repliky kanónu, ráže 40 mm. Ten "v boji" opečovávají hned tři muži. "Náš neslyšící člen kanón čistí, podává náboje i nabíjí," říká Pavel Urban. „Tím ale jeho podíl na činnosti gardy, určitě nekončí," dodal.

Vladimír Švec je i zručným rytcem. Díky jeho umění vznikl Vojensko - záslužný řád, který garda uděluje už od roku 1997. "Řád je svou povahou řádem záslužným a jeho rytířský kříž je morálním oceněním těm, kteří splňují regule řádu, nebo se významně zasloužili o uchování a podporu vojenské historie," vysvětlil Radek Balcárek z hradecké gardy.

Šedesátiletý Švec není autorem podoby řádu. Mám však rozhodující podíl na tom, že vůbec existuje. "Vyrobil raznice a je autorem technického provedení návrhu. Udělal ryteckou práci," dodal.

Děla v akci.Osobnosti neslyšícího dělostřelce si všimla i Česká televize, která přijede v sobotu na Chlum, aby natočila dokument. „Točili ho už dřív," říká Pavel Urban. „Přímo na bojiště přijedou proto, aby ho měli v akci. U kanónu v boji," dodal.

 

Bitva u Chlumu 3. července 1866. U Hradce Králové se střetla rakouská a pruská vojska, a to v rozhodující bitvě války o nadvládu v německých zemích. Rakousko drtivě prohrálo a vedení muselo předat pruskému království. To pak nastoupilo cestu  "železem a krví" k císařství.  Krvavého střetu se  zúčastnilo téměř půl milionu pruských a rakouských vojáků. Zabito, zmrzačeno, pohřešováno a zajato jich bylo padesát tisíc.
Foto: Garda města Hradec Králové

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ