Rabštejn nad Střelou obnoví tradici, chystá pouť

Relax
14. 9. 2010 12:39
Rabštejn nad Střelou.
Rabštejn nad Střelou.

Nejmenší historické městečko v ČR, Rabštejn nad Střelou na severním Plzeňsku, obnoví po několika desetiletích tradici mariánské pouti. Své síly při "vzkříšení" kdysi vyhlášené události spojilo 21 místních obyvatel a pět desítek chalupářů. Rabštejn ležící pod zbytky gotického hradu nabídne například vstup do zámecké zahrady, prohlídku lorety či výstup na Šibeniční vrch. Řekl to hlavní organizátor pouti Ondřej Fábera.

"Pouť obnovujeme k poctě svátku Panny Marie Bolestné, patronky místního kostela. Kdysi tu prý bývaly vyhlášené, tak snad se nám podaří na tuto tradici navázat," uvedl. Organizátoři proto podklady k historické podobě místních poutí, tedy zápisy, fotky, pohlednice a kresby, aby z nich čerpali inspiraci.

Letošní první obnovená pouť se uskuteční již v neděli, poutní mše s tradičním procesím bude sloužena v kostele Panny Marie Sedmibolestné v 16:00. Podle Fábery se v turisty vyhledávaném městečku po mnoha letech otevře také rabštejnská loretánská kaple i zámecká zahrada. Zámek, který má soukromého majitele, však zůstane nepřístupný.

"Nebude chybět ani celodenní doprovodný program laděný spíše v historickém než novodobém komerčním duchu. Připraveno je historické tržiště, tvořivá dílna pro děti, vycházka k bývalé šibenici, různé pochoutky a podobně," dodal Fábera. Dopravu na pouť zajistí speciální "pouťobusy", které pojedou od žihelského nádraží. Jízdní řád i podrobný program jsou na internetu.

Rabštejn nad Střelou je nejmenším historickým městem ČR. Status města získal ve 14. století, dnes je součástí města Manětín. Nachází se v něm řada památek, například židovský hřbitov, barokní zámek z počátku 18. století, loretánská kaple z roku 1671, lidová roubená i hrázděná architektura, kamenný most přes řeku Střelu, mnoho barokních kapliček a soch i bývalý klášter servitů.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ