Říká se, že západ slunce na Santorini je jeden z nejkrásnějších na světě. Pohled na ohnivý kotouč nořící se do duhově zbarvené mořské hladiny lemované tajemnými útesy a pohádkovými střechami tradičních řeckých stavení je rozhodně nezapomenutelný zážitek...
Santorini toho ale nabízí mnohem víc: bílé domečky s typicky modrými okenicemi neposedně rozeseté po uhlově černých útesech, stylové kavárny s ledovým frappé, taverny plné čerstvých ryb a hlavně pohodovou prázdninovou atmosféru, která je pro Řeky tak nějak samozřejmá.
Filmový hit
Santorini neboli oficiálně řecky Thira (Řekové název vyslovují jako Fira) se stejnojmenným hlavním městem je jeden z nejznámějších a rozhodně nejromantičtější z Kykladských ostrovů. Pokud jste už někdy viděli pohlednici či obrázek ostrova, je velmi pravděpodobné, že na nich byla zobrazena právě Thira. Malebné bílé domečky, kostelíky a obchůdky s modrými střechami, úzké terasovité uličky stoupající po příkrém útesovitém pobřeží až k modrému nebi totiž kromě fotografů okouzlily i nejednoho filmového režiséra.
Na samém úpatí kopce pod Thirou leží malý přístav, ze kterého odplouvají lodě na protější sopečný ostrůvek. Pro milovníky sopek povinná zastávka, i když toho kromě hromady kamení není až tolik k vidění. Vulkán je pořád aktivní, už se ale neprojevuje děsivými otřesy a nechrlí záplavy lávy, nicméně při prohlídce uvidíte sem a tam chomáček kouře a ucítíte zápach síry. Z přístavu se pak zpátky do centra „metropole" můžete nechat odvézt lanovkou či tradičně na oslíkovi, anebo si zasportovat a vystoupat pěšky. Miniaturního ostrovního oslíka v nejrůznějších podobách najdete také skoro v každém obchůdku se suvenýry.
Červená nebo černá pláž?
Pokud jste víc než výletník spíše plážový pecivál, vyplatí se ubytovat se na východní straně ostrova v městečku Perissa, které spolu s další plážovou destinací Kamari patří mezi hlavní letoviska na ostrově. Kromě dlouhatánské pláže s černým vulkanickým pískem, hromadou plážových barů a spoustou pohodlných lehátek tu najdete taky taverny s čerstvými rybami, chobotnicemi a jinými mořskými potvorami a nezbytné obchůdky se suvenýry. Za lehátka navíc nemusíte platit, u většiny plážových barů jsou totiž v ceně, pokud si objednáte ledové frappé, freddocappuccino či jakýkoliv jiný nápoj (pivo se taky počítá). Na pláži pak můžete lenošit klidně celý den.
Asi čtvrt hodiny jízdy od Perissy leží známá červená pláž (Kokkini paralia). Písek stejně jako okolní útesy totiž kromě černých lávových kamenů tvoří také hnědočervená hornina vzniklá ze sopečného popela. Až na místo se ale autem nedostanete, necháte ho na blízkém parkovišti a pak po červených útesech sestoupíte na pláž.
Nejkrásnější na světě
Malé městečku Oia ležící na severozápadním cípu ostrova, kdysi sídlo námořních kapitánů a šlechty, je známé svým západem slunce, údajně jedním z nejkrásnějších na světě. Něco do sebe má, protože se na něj jezdí dívat lidé z celého světa. Už hodinu před západem se postupně zaplňují všechny uličky, střechy a terasy, ze kterých je na klesající ohnivý kotouč alespoň nějaký výhled. Sluneční peripetii tu bok po boku sledují desítky minut, většina romanticky v páru.
Do sebe zavěšené dvojice milenců tu potkáte vůbec na každém rohu. U tak romantického místa je to logické, k ostrovu se ale přesto pojí zajímavé povídání. Na velké množství dvojic má totiž romantika prý spíše než stmelující úplně opačný vliv a ještě nedávno zamilované páry se rozcházejí buď přímo na ostrově, nebo krátce po návratu domů. Na druhou stranu ale, pokud prý vztah návštěvu ostrova přežije, pak, jak tvrdí místní, je to už napořád!
Praktické informace a něco málo k historii
Santorini spolu s Mykonosem patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším z ostrovů v souostroví Kyklady ležícím v Egejském v moři. Rozloha ostrova je něco málo přes 71 kilometrů čtverečních, počet obyvatel dosahuje necelých dvanácti a půl tisíce, z nichž přibližně dvě tisícovky žijí v hlavním městě Thira.
V současnosti má ostrov tvar podkovy, nebylo tomu tak ale vždycky, předchůdce dnešního Santorini kruhovitý ostrov nazývaný pro svůj tvar Strongili (neboli kulatý) zničila kolem roku 1650 před naším letopočtem série silných zemětřesení a rozdělila ho hned na několik menších ostrůvků. Jedním z nich, a také největším, je Santorini, doplňují ho Thirasia, Aspronisi, Nea Kaimeni a Palea Kaimeni. Právě díky dávné erupci bývá ostrov považován za možný pozůstatek bájné Atlantidy.
Na ostrov můžete přiletět letadlem nebo přijet lodí. Z krétského Heraklionu je vzdálený necelých 140 kilometrů, od Atén je to asi 240 kilometrů. Běžnou lodní linkou se sem dá přijet také z dalších řeckých ostrovů, například Parosu či Naxosu.
Foto: autor