Romantika na Rýnu

Relax
11. 9. 2006 00:00
Místo slavné veselky. Na hradě Stahleck uzavřel v březnu 1349 Karel IV. sňatek s Annou Falckou.
Místo slavné veselky. Na hradě Stahleck uzavřel v březnu 1349 Karel IV. sňatek s Annou Falckou.

Na říčním ostrůvku. Hrad Pfalzgrafenstein zůstal jako jeden z mála v kraji zachován ve své původní podobě.Údolí středního toku Rýna je neobyčejně romantické, vrcholky zdobí hrady a zámky, jsou tu malá městečka i vinice na úpatích kopců. Aby se tato tradiční kulturní krajina zachovala ve své malebnosti i pro další generace, byla v roce 2002 zařazena mezi památky světového kulturního dědictví UNESCO. Celá oblast o délce 65 kilometrů se rozkládá přibližně mezi německými městy Koblenz a Bingen.

Zrádné půvaby Lorelei

"Chladný večer zavívá do kraje, do stejné řeky ustýlá si Rýn, znavené slunce po vrcholcích hraje, co starých varhan zašlý cín." To jsou verše z básně Lorelei pocházející z roku 1823 od německého spisovatele Heinricha Heineho, rodáka z porýnského Düsseldorfu.

Jejím námětem je prastará báje o neobyčejně krásné víle Lorelei sedící na skále u Rýna, jejíž půvab a nádherný zpěv byly zkázou mnoha loďařů proplouvajících okolo. Zlákáni pohledem na dívku zapomněli na útesy v řece a Rýn se stal jejich zkázou. Skála Lorelei je 132 m vysoká a dnes je na vrcholu vytesána do vápence socha víly.

V údolí středního toku Rýna vznikla už před dvěma tisíci let v dobách římského osídlení malá městečka. Dnes v nich najdeme mnoho sklípků a restaurací s nabídkou rýnského vína a kulinářských specialit. Víno sem společně se svou kulturou přinesli Římané a našli tu pro jeho pěstování dobré podmínky. Z bílých vín se nejčastěji pěstuje ryzlink, silvánské víno a Müller Thurgau, z červených pozdní burgundské.

Vrcholky po obou stranách řeky lemuje celkem 30 hradů, ruin a zámků. Jsou mimořádnou atrakcí ve dne i při nočním osvětlení. Proč vlastně vznikly na tak malém kousku země a v tak nepřístupných místech, nahoře na skalách? Vysvětlení je prosté. Jejich majitelé kontrolovali přepravu zboží a vybírali cla. Kromě toho se podél řeky usídlili i loupeživí rytíři. Kvůli jejich působení a pod vlivem cla i různých poplatků se cena za přepravované zboží na tomto úseku Rýna často zvýšila o více než desateronásobek.

Pouze dva hrady v údolí Lorelei zůstaly zachovány ve své původní podobě - Pfalzgrafenstein na říčním ostrůvku u městečka Kaub a Marksburg u města Braubach. Ještě na počátku 19. století byly ostatní hrady, často pocházející už z doby románské a gotické, opuštěné a rozpadlé, takže vytvářely přesně takovou scenerii, jakou milovali romantici. A právě v té době se začaly některé z ruin obnovovat a přestavovat, jako například hrad Stolzenfels, z něhož vznikl neogotický zámek. V řadě těchto hradů i zámků najdete muzea a především restaurace a hotely s výhledem.

Marksburg patří k nejzachovalejším hradům na Rýnu. Připomíná se poprvé roku 1231, ale vystaven byl určitě už dříve. Návštěva Marksburgu je velmi zajímavá i přesto, že se původní mobiliář nezachoval. V současnosti se stal modelem pohádkového hradu pro mnoho dětských hraček.

Také hrad Pfalzgrafenstein u města Kaub měl velký význam pro výběr rýnských poplatků. Svým vzhledem i účelem připomíná válečnou loď. Ve čtrnáctém století jej dal postavit král Ludvík Bavorský proto, aby vyřešil svůj spor s papežem ohledně výběru rýnského cla.

Spisovatelé a básníci ze všech koutů světa opěvovali nejen hrady a zámky středního Porýní, ale i jeho historická města. V 19. století například francouzský romantik Viktor Hugo popsal Bacharach jako jedno "z nejkrásnějších měst světa". V Bacharachu jsou krásné hrázděné domy i kostel z 12. století. Městečko si uchovalo také středověké opevnění s několika vstupními věžemi.

Pevnost na skále

Místo slavné veselky. Na hradě Stahleck uzavřel v březnu 1349 Karel IV. sňatek s Annou Falckou.Naproti soutoku Rýna a Mosely na strmé a vysoké skále 118 metrů nad řekou leží mocná pevnost Ehreábreitstein. Nebyla nikdy dobyta a po Gibraltaru je nejvýznamnější a nejrozsáhlejší pevností v Evropě. Už v římských dobách zde byla umístěna signální věž, aby se odtud dalo pozorovat údolí Rýna a ústí řeky Mosely. Jako významný strategický bod byla později vybudována a mnohokrát přestavována pevnost, z níž se mohl ovládat lodní provoz po Rýnu i Mosele.

V městečkách, hradech, zámcích i lázeňských střediscích podél středního toku Rýna je čilý ruch, samozřejmě nejvíce v letní sezoně. Na řadě zdejších míst se konají různá divadelní i koncertní představení, funguje tu rozsáhlá síť cyklistických i pěších stezek a ochuzeni nebývají ani zájemci o gastronomii.

 

* * *

TURISTICKÉ INFORMACE

Poznávání Německa z paluby říčních lodí se těší stále většímu zájmu turistů. Lze z nich obdivovat krásy přírody i architektury, stejně jako nekonečné vinice a města. Na mnoha místech si navíc můžete loď (tedy spíš loďku) pronajmout. O plavbách na Rýnu, Mohanu a Mosele získáte více informací na internetových adresách www.k-d.de a www.bingenruedesheimer. com. Pokud si chcete v Německu půjčit osobní auto, můžete využít služeb mnoha půjčoven. Na výběr máte soukromé (www.intercamper. de) nebo pobočky mezinárodních společností. Nacházejí se na letištích, ve velkých městech a na 40 železničních stanicích. Ceny jsou závislé na typu vozu a délce pronájmu. Bezpečnostní pásy jsou povinné na všech sedadlech. Děti do 12 let musejí být připoutány nebo sedět v dětské sedačce. Autobusy v autobusové zastávce je možné předjíždět jen rychlostí chůze.

WWW TIPY

• www.romantischer-rhein.de - stránky věnované turistické oblasti podél Rýna, německy, anglicky
• www.radwanderland.de - stránky pro zájemce o cykloturistiku v této turistické oblasti, německy
• www.autobahn-online.de - aktuální informace o německých dálnicích, německy, anglicky

Foto: Profimedia 

Autor: Ivana Drieschová

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ