<span>Roudnice nad Labem</span>: do města na rudém prameni

Relax
15. 6. 2009 06:00
Kostel
Kostel

Lobkovický zámekRoudnice nad Labem je metropolí Podřipska. Vždyť ostatně leží jen necelých pět kilometrů severně od této památné hory, na svahu nad levým břehem mohutného oblouku Labe. Pěkné město v pěkné a utěšené krajině.

V roce 1992 v něm byla vyhlášena památková zóna a je zde toho hodně na prohlížení. Dvě zřejmě nejvýznamnější památky však již nenajdeme. Byly to románský biskupský hrad v podobě obdélného donjonu a gotický most přes Labe - třetí nejstarší kamenný most u nás a první, který překlenul Labe.

Město na prameni

Původní název tohoto starobylého města zněl Rúdnice a byl odvozen od vyvěrajícího rudného pramene. Pramen je dodnes zachován a sveden do malé kašny u klášterní zdi, jejíž mísa je pokryta usazeným oranžovým železitým sedimentem. Tato rudná (čili červená, rudá) voda však již (jak hlásá ozdobná a dnes už jistě historická litinová tabulka) není pitná.

Rudný pramenBohaté dějiny

Krajina zde byla osídlena již v prehistorické době a osada u brodu na hornolužické obchodní stezce tu jistě vyrostla velmi brzo. Někdy před rokem 1167 zde (dost možná v návaznosti na staré přemyslovské hradiště) vznikl biskupský dvorec a později mohutný románský biskupský hrad v podobě obdélného, věžicemi opevněného paláce - donjonu. Ve 13. století se původní ves přeměnila v město, dnes zvané Staré.

Duchovním a kulturním centrem byl od roku 1332 augustiniánský klášter. A roku 1378 založil arcibiskup Jan Očko z Vlašimi Nové Město - současné městské jádro s rozlehlým náměstím. Tehdy se Roudnice stala jedním z center gotického umění doby Lucemburků. Husitské války městu značně uškodily, ale v 16. století a pak po třicetileté válce rozvoj města pokračoval.

Letem roudnickými památkami

Barokní sýpkaPřímo nad Karlovým náměstím se na stráni nad Labem vypíná barevná fasáda barokního roudnického zámku, postaveného Lobkovici jako novostavba na místě biskupského hradu. Není přístupný, neboť v něm sídlí vojenská hudební škola. Podívat se však můžeme do zámecké jízdárny, která dnes slouží jako galerie.

Na opačné straně se tyčí hranolovitá městská věž - Hláska, později sloužící také jako vodojem. Z jejího ochozu máme město jako na dlani. Původní klášterní, dnes městský kostel Nejsvětější Trojice a Narození Panny Marie má zčásti románskou sakristii a gotickou loď a presbyterium. V první třetině 18. století však byl upraven v originálním stylu českého gotizujícího baroka.

Znak městaPozoruhodný je klášter augustiniánů kanovníků s dokonale zachovanou gotickou křížovou chodbou a přímo zázračně působícím sklepním jezírkem. To však zdaleka nejsou všechny památky. Přijeďte se podívat.

Tři tipy, na co nezapomenout v Roudnici nad Labem
1. Zámecká jízdárna - dnes galerie
2. Augustiniánský klášter. Pouze po předchozí dohodě: tel. 416 837 125, e-mail proboststvi.roudnice@cmail.cz
3. Dvě vyhlídková místa: středověká městská věž Hláska a pozoruhodná funkcionalistická rozhledna nad městem.

Foto: Vladislav Dudák, Wikipedie (znak města)

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ