Rusko znovu čeká přechod z letního na zimní čas, už zase navždy

Relax
1. 7. 2014 20:38
Rusové si stěžují na nedostatek spánku, způsobený prý přechodem pouze na letní čas (ilustrační foto).
Rusové si stěžují na nedostatek spánku, způsobený prý přechodem pouze na letní čas (ilustrační foto).

Rusové si zřejmě zase budou muset seřídit své hodinky. Státní duma, dolní komora parlamentu, totiž schválila zákon vracející do Ruska zimní čas, zrušený v éře předchozího prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten jako šéf státu sliboval, že letní čas zůstane v zemi už navždy, ale nyní je už "jen" předsedou vlády.

Seřizovat si hodinky kvůli změně zimního a letního času museli Rusové naposledy 27. března 2011.

"Hodinové ručičky se podle zákona přenastaví 26. října 2014, ale pak už se s časem hýbat nebude," oznámila agentura Interfax, zjevně považující další kroky, tedy souhlas horní komory a podpis prezidenta Vladimira Putina, za pouhou formalitu.

Za změnu času se totiž postavila výrazná většina poslanců, loajálních vůči Kremlu. Pro předlohu hlasovalo v prvém čtení 436 ze 450 poslanců. Prý si mnoho občanů po přechodu na letní čas stěžovalo na chronickou nevyspalost a únavu. A v dnešním závěrečném čtení změna času prošla poměrem 442 ku jednomu hlasu. "Toto rozhodnutí sice ruské zimy nezkrátí, ale snad zmenší nářky na toto téma," odhadla agentura AP.

Nicméně reptání už zní z regionů ve východním cípu země. Na Kamčatce místní vláda v pondělním prohlášení slíbila, že region se k zimnímu času vracet nebude, to je prý už domluvené s poslanci v Moskvě, kteří předlohu nového zákona předložili. Ještě dříve se zamítavě k hýbání s ručičkami postavili místní poslanci z ostrova Sachalin, prý kvůli dětem, které by se z odpoledního vyučování musely vracet domů v noci.

Na letní čas si ještě během předloňské volební kampaně stěžovali Vladimiru Putinovi fotbaloví fanoušci. Namítali, že kvůli časovému náskoku před Evropou nelze sledovat dění na cizích hřištích. Moskva má nyní vůči středu Evropy tříhodinový posun a vůči Británii dokonce čtyři hodiny. Sledování nočních přenosů fanoušky asi natolik zmáhá, že jeden z nich během schůzky s Putinem dokonce usnul, asi i s přispěním podávaného piva.

Pokud Putin už jako prezident schválí změnu času, jen prodlouží už beztak dlouhou a proměnlivou historii. Letní čas v Rusku poprvé zavedla od 1. července 1917 prozatímní vláda, která zemi vládla po svržení cara. Po státním převratu o pár měsíců později bolševici zase vrátili hodinové ručičky na staré místo, aby si o pár desetiletí později vše zase rozmysleli.

Kupředu vůči zbytku planety se hodinky v tehdejším Sovětském svazu posunuly o šedesát minut 16. června 1930 a zpět se už nevracely. "Nadekretovaný" čas platil až do dubna 1981, kdy sovětská vláda zavedla každoroční změny letního času na zimní či naopak. Podobně jako většina evropských zemí.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ