Sklep na brambory se v Českém ráji mění v klenotnici
15.02.2010 08:00
Muzeum Českého ráje v Turnově na Semilsku dokončuje instalaci zcela nové expozice. Sklep, který ještě v 80. letech minulého století sloužil jako sklad brambor, se díky dotacím z evropských fondů proměnil v moderní klenotnici. Prostory, které jsou zabezpečeny jako trezor, umožní vystavit cenné památky dosud ukryté v trezorech.
Už tento týden tam muzeum představí unikátní kolekci šperků, kterou na přelomu 19. a 20. století vytvořili pedagogové a žáci místní šperkařské školy. Řekla to ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová.
Unikátní kolekce šperků
"Je to unikátní kolekce šperků z období historismu, secese a art-deco, která se naposledy vystavovala v roce 1969," řekla Jakouběová. Od té doby cenné práce ležely ukryté ve školním trezoru, protože nebyly podmínky k tomu je bezpečně vystavit. "Loni se část kolekce vystavovala ve Vídni a sklidila obrovský úspěch, i proto jsme se rozhodli klenotnici otevřít právě těmito šperky," vysvětlila Jakouběová. Věří, že unikátní exponáty přilákají do Turnova lidi z celé republiky i ze zahraničí. Expozice zůstane v nezměněné podobě nejméně rok.
Prostory, kde je dnes klenotnice, sloužily od roku 1994 archeologické expozici. Jejich přestavbu na klenotnici připravovalo muzeum od roku 2007. Výstavbu zahájilo až loni na jaře, když mělo jistotu, že dostane evropskou dotaci. Úpravy sklepů přišly na 1,2 milionu korun. Klenotnice vznikla díky dotaci z přeshraničního programu ČR-Polsko Cíl3. Turnovské muzeum se v něm spojilo s muzeem v partnerském polském městě Jawor, kde vznikla expozice drahých kamenů zhruba za milion korun. I ta bude otevřena ještě v únoru.
ČTĚTE TAKÉ: Památky slavkovského bojiště mapuje nový průvodce
Klenotnici tvoří jedna větší a jedna menší místnost. Přestože už v minulosti sloužily k prezentaci sbírek, potřebovaly další úpravy. Stavbaři museli očistit pískovcové stěny i unikátní cihlové klenby z počátku 19. století, přeložit bylo nutné pískovcovou podlahu. Zmizely necitlivé úpravy z minulosti, utěsněny byly všechny průduchy a prostor dostal klimatizaci. "V klenotnici je také nový kamerový systém, má trezorové dveře a trezorové jsou i vitríny," doplnila ředitelka. Najednou si bude moci expozici prohlédnout 15 lidí.
Muzeum Českého ráje patří k nejnavštěvovanějším v Libereckém kraji. Jeho sbírky zaměřené především na drahé kameny a historii navštíví ročně kolem 80 tisíc návštěvníků, asi třetinu z nich tvoří cizinci.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.