Slavné klatovské mumie jsou zpět

Relax
18. 11. 2011 09:38
Do katakomb na klatovském náměstí se vrátily vzácné mumie ze 17. století.
Do katakomb na klatovském náměstí se vrátily vzácné mumie ze 17. století.

Po tři čtvrtě roce se do rekonstruovaných katakomb pod jezuitským kostelem na klatovském náměstí vrátily vzácné barokní mumie. Téměř čtyři desítky mumií jezuitů i měšťanů se kvůli rekonstrukci krypt dočasně odstěhovaly v únoru.

Prošly rekonzervací a podle odborníků jsou ve velmi dobrém stavu. Do podzemí se v těchto dnech vrátily už nastálo. Veřejnosti se katakomby s novými expozicemi otevřou 26. listopadu, řekl klatovský místostarosta a šéf sdružení Klatovské katakomby Václav Chroust.

Mumie prošly novou konzervací a podle odborníků jsou ve velmi dobrém stavu.Celý projekt rekonstrukce a vytvoření nových interaktivních expozic přišel na 23,5 milionu korun, z toho 20 milionů má pokrýt dotace EU.

"Ze stavebního hlediska byly všechny prostory uvedeny do původního stavu, takže katakomby dnes vypadají tak, jak je jezuité opustili v roce 1773," popsal Chroust. V podzemních kryptách jsou vidět obnažené cihlové zdi a klenby už z doby kolem roku 1655, kdy se kostel a podzemí budovaly.

"Zrekonstruovali jsme i průduchy, je zde připraven systém ventilace tak, jak ho vymysleli jezuité," uvedl. Mezi novými rakvemi, jež jsou kopiemi původních dubových rakví, je jílová podlaha. Má v podzemí důležitou roli při absorpci vlhkosti, stejně jako malá studánka v jedné části krypt.

Veřejnosti se katakomby s novými expozicemi otevřou 26. listopadu.V rozsáhlém podzemí bylo od druhé poloviny 17. století do roku 1783 pohřbeno 200 lidí. Těla uložená na hoblinách v dubových rakvích a obložená chmelem se mumifikovala díky proudění vzduchu. Když byl větrací systém později zasypán, část těl se nenávratně poškodila a musela být pohřbena. Do dneška se zachovalo jen 36 mumií, v kryptách jsou uloženy i dvoje kosterní pozůstatky. "Respektujeme duchovní rozměr místa, je to vlastně kaple zemřelých, proto rekonstruované prostory s mumiemi posvětil klatovský arciděkan a provinciál českých jezuitů," uvedl Chroust.

Ve druhé části rozlehlého podzemí vznikla nová expozice. "Dozvíte se v ní o Klatovech doby barokní, o jezuitech, o tom, že tady bylo jezuitské gymnázium, které mělo tehdy neuvěřitelných 310 studentů," doplnil. Lidé se nebudou chodit už jen dívat na mumie, ale dozvědí se jejich celý příběh, poučí se o procesu mumifikace a zjistí, jací lidé zde byli pohřbeni. Expozici obohatí také nový model jedné z nejzachovalejších mumií - Anežky Příchovské, nebude chybět badatelna a pracoviště pro konzervátory mumií.

Součástí projektu je i umístění prosklené lávky, takzvaného prampouchu, podle návrhu světově uznávané architektky Evy Jiřičné. Spojí bývalou jezuitskou kolej a gymnázium.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Anna Hanuš Kuchařová: Někdy cítím skoro až stav beztíže

Relax
11. 7. 2025
3/2025 INTERVIEW

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ