Slavné Rožmberky připomíná nová výstava

Relax
10. 12. 2010 10:35
Tanec a historie. Výstava o Rožmbercích láká.
Tanec a historie. Výstava o Rožmbercích láká.

Dobové šaty, zbroj, mince i obrazy, které připomenou významný jihočeský rod Rožmberků, ukazuje nová výstava v Rožmberském paláci na Pražském hradě. Výstava zahajuje projekt Rožmberský rok 2011, který připomíná 400 let od úmrtí posledního z Rožmberků Petra Voka.

 Návštěvníci výstavy Rok růže si na Hradě prohlédnou například Vokův dukát z roku 1595, pečeť Oldřicha z Rožmberka nebo medaile Viléma z Rožmberka z roku 1587. Výstava se koná v paláci, který si nechali Rožmberkové postavit v letech 1545 až 1574. V roce 1600 se stal majetkem císaře Rudolfa II., později v něm sídlil Ústav šlechtičen založený Marií Terezií v roce 1753. Jihočeský kraj dostal pro výstavu k dispozici dva sály, přilehlé prostory slouží jako informační středisko se suvenýry. 

Ze zahájení výstavy.Hlavní část výstavy zachycuje historii rodu prostřednictvím dobových dokumentů, literárních textů a fotografií. Genealogii rodu představují obrazy a dobové portréty v improvizované obrazárně. Výstavu doplňují dobové exponáty, kupříkladu pomůcky pro výlovy rybníků nebo vybavení kuchyně a jídelny. Výstavní panely prozradí víc o vztahu Rožmberků k lázeňství, pivovarnictví, alchymii a stavitelství. 

Jihočeši zavedli k Rožmberskému roku speciální Rožmberské cestovní pasy, které mohou inspirovat lidi k návštěvě zajímavých míst spojených s Rožmberky. Držitel pasu má za úkol nasbírat razítka ze všech rožmberských míst. Pokud uspěje, obdrží od kraje dárek. Lidé se mohou těšit třeba na nocleh v některém z hotelů v rožmberských městech, lázeňský pobyt nebo volné lístky do zámků a hradů. Tento soutěžní cestovní pas bude k dispozici od ledna. 

Rožmberkové patřili mezi nejvýznamnější a nejvlivnější české šlechtické rody. Jejich členové zastávali funkce u českého královského či říšského císařského dvora a často se za dobu třísetletého trvání rodu velmi výrazně zapsali do dějin českého státu. Rožmberkové vznikli jako jedna z rodových větví Vítkovců. Zakladatelem rodu byl Vítek III., syn Vítka z Prčice.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ