<span>Slovenské termály</span>: evropské ambice, tuzemská úroveň

Relax
18. 8. 2009 07:30
Lázně Bešeňová s termální vodou.
Lázně Bešeňová s termální vodou.

Turisté mají o slovenské termály zájem.Termální lázně patří k největším turistickým atrakcím Slovenska. Pro letní sezonu vybudovaná koupaliště s mnoha atrakcemi, pro zimní vyhřívané bazény s krásnými výhledy do krajiny. A turisté skutečně mají o termály zájem.

Zřejmě to provozovatele lázní přesvědčilo o zvýšení cen po přechodu na euro. Vyrovnají se teď například těm rakouským, nicméně úroveň služeb zůstává slovenská.

Fronty a vybavení

Na rozvoji „termální turistiky" se slovenští podnikatelé přirozeně snaží profitovat. Sama koupaliště a lázně jsou na slušné úrovni, odpovídající jejich stáří, i když například Velký Meder by už pomalu zasluhoval modernizaci vnitřního vybavení. Koupání a relaxace je tu však opravdu osvěžující a lze si je pěkně vychutnat. Neplatí to jen pro letní dny, kdy jsou v provozu celé areály včetně všech venkovních lákadel, ale také pro měsíce zimní, kdy je možné z teplé minerály sycené vody pozorovat zmrzlé a zasněžené okolí, případně si užívat únik před plískanicemi. Užívat si lze ovšem až poté, co se návštěvníci dostanou do bazénové soustavy.

Vstupní či rezervační systémy jsou totiž nedostačující, u lázní se tvoří fronty, jsou problémy se složitým vydáváním klíčků od skříněk a vybíráním záloh, o kapacitě šatnových skříněk či chybějících skříněk uvnitř lázní nemluvě.

Postel na přespání

Pokulhává i kvalita dalších služeb. Ubytování lze sehnat prakticky na každém rohu ve všech místech, kde se lázně provozují. Jeho úroveň však bývá různá a liší se také ceny. Od levných privátů po novotou zářící hotely či ještě zčásti rozestavěná zařízení přímo u lázní, které se cenami vyrovnají například svým rakouským protějškům. Čím se ovšem nevyrovnají, jsou nadstavbové prvky. Host dnes očekává, notabene v hotelu cenově odpovídajícím evropské úrovni,  že dostane i jiné služby než pouze postel na přespání. Rád by se také najedl, poseděl u kávy či sklenky vína, pobavil se. To vše však už lze jen stěží.

Lázně Bešeňová s termální vodou.Lázně fungují většinou do deváté hodiny večerní. Hodně hostů je využívá až do zavírací doby, zvláště pokud mají jen jednodenní či několikadenní pobyt. Hotelové restaurace však často zavírají v půl desáté, po deváté hodině navíc nevaří. Večeře se běžně podává v šest. Na dotaz ve Velkém Mederu odpověděli, že rodinám s dětmi to tak vyhovuje. Což je samozřejmě pravda, nicméně hosty termálních lázní nejsou jen rodiny s dětmi, navíc i rodiče by jistě uvítali možnost jít si na chvilku posedět poté, co uloží ratolesti. Pro zmiňované rodiny s dětmi chybějí možnosti babysittingu v hotelech, dětských koutků v restauracích. Je zkrátka znát, že zatím se slovenští hoteliéři zaměřili na kapacitu ubytovacích služeb a ostatní nechávají zřejmě na později.

Sehnat restauraci bývá problém i ve městech, většinou totiž také často přestávají vařit v devět hodin, což je vzhledem k otevírací době lázní stejně nepochopitelné jako to, že jiná zábava kromě jídla je nabízena jen v pátek či sobotu, a to i v době vrcholné sezony.

Bešeňová

Zarážející jsou i některé nelogičnosti v samotné stavbě hotelů. Například to, že v oblíbeném místě Bešeňová stavbou hotelu přímo u lázní zastínili krásný výhled na hory, a především hotel obepnutý těsně kolem bazénů s vlastním areálem lázní nepropojili. Hosté tak přicházejí o hlavní výhodu bydlení přímo na místě. Zatímco by mohli pohodlně přijít v županu a pantoflích, nutí je zde obíhat hotel venkem, což zejména v zimě možnost pohybu bez teplého oblečení a tím bez zapůjčování šatny dost omezuje.

Venkovní termální koupaliště v Bešeňové.

S přechodem na euro podražily pobyty ve slovenských termálních lázních pro individuální turisty přibližně o deset procent, o zhruba stejnou částku zvedly ceny i cestovní kanceláře, které zde pobyty zajišťují. Tím se při propočtu cen dostaly na úroveň rakouských termálů, jejichž vybavení i služby jsou však pro většinu slovenských areálů zatím nedostižné. Nadsazenost cen vzhledem k úrovni služeb potvrzuje i to, že do Rakouska míří čím dál častěji i sami Slováci, vlastní lázně si nechávají jen na jednorázové relaxace.  

Foto: Profimedia

 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ