<span>Sníh zničil</span> v parku lednického zámku vzácné borovice

Relax
5. 2. 2010 14:35
Zámecký park v Lednici tvoří vzácné borovice.
Zámecký park v Lednici tvoří vzácné borovice.

Zámecký park v Lednici tvoří vzácné borovice.Sníh zničil v parku lednického zámku většinu z 30 borovic lesních, poddruhu bayeri, které zdobí tamní francouzskou zahradu. Stromy jsou vzácné a zajímavé svým namodralým jehličím i červeně zbarveným kmenem. Kvůli sněhu mají ulámané větve tak, že některé půjde jen stěží zachránit. Oznámil to správce tamního parku Ota Bernad.

Lednice byla před 50 lety jedním z prvních míst v republice, kde byl zvláštní klon borovic lesních bayeri vysázen. Jsou to keřovité dřeviny výšky okolo šesti metrů, které se velmi špatně regenerují. I jejich množení je těžké - pupenů mají málo. "Nezbývá nic jiného, než počkat, až sníh odtaje. Pak začneme s ošetřováním stromů," uvedl Bernad. Zdůraznil, že sníh poškodil v lednickém parku i desítky dalších jehličnatých stromů.

ČTĚTE TAKÉ: Po španělském Murcii jezdí nahá královna

Zámek Lednice.Na ošetřování těch vzrostlejších, které mohou měřit i přes 25 metrů, bude nutné povolat dendrology-stromolezce. Ošetření jednoho stromu může stát i 5000 korun. Náklady spojené s odstraněním škod na dřevinách, které současná zima způsobila, si netroufl správce zámeckého parku odhadnout. V zimě bohaté na sníh trpí hlavně jehličnaté stromy. Pokud sníh v jehličí zmrzne, nelze ho odstranit, je těžký a láme větve.

Nejen zámek, ale i samotný park je velkou chloubou Lednice. Jsou v něm desítky vzácných dřevin. Spolu s objektem je zapsán mezi světové kulturní dědictví UNESCO. Ročně parkem podle hrubých odhadů projde přes půl milionu turistů.

Foto: CzechTourism.com

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Anna Hanuš Kuchařová: Někdy cítím skoro až stav beztíže

Relax
11. 7. 2025
3/2025 INTERVIEW

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ