Kdo by se rád pokochal krásami podmořského světa a neumí, nemůže nebo se nechce potápět v plném potápěčském vybavení do velkých hloubek, neměl by vynechat návštěvu Belize.
Tahle malá středoamerická země leží mezi Mexikem, Guatemalou a Hondurasem, celé jedno její pobřeží omývá Karibik. Poblíž něj se nachází několik atolů, které poskytují nečekané zážitky zkušeným i nezkušeným potápěčům.
Belize a několik malých ostrůvků
Velkou výhodou Belize je, že zde mluví anglicky, ačkoliv jsou v obklíčení španělštiny. Druhou výhodou je snadná směnitelnost amerických dolarů či šeků American Express, v pevném kurzu 2 belizské dolary za 1 USD, což při momentálním kurzu dolaru je stále ještě poměrně výhodné. Ve srovnání s okolními státy je však Belize docela drahou zemí.
Šnorchlování zde ale nijak náročné není. Kolem Belize je několik malých ostrůvků, které lze obejít za půl hodinu celé kolem dokola a které se na služby pro poznávání podmořských krás zaměřují.
Například Tobacco Caye. Tento ostrov není tak vybavený, ale ani tak drahý jako známější Tobacco Caye či Ambergis Caye. Dojet se na něj dá najatou lodí z protějšího přístavního městečka Dangriga. Celý ostrůvek si de facto rozdělilo pět soukromých podnikatelů, kteří zde postavili rezidence a ubytovny. Patří jim všechna půda na ostrově, takže i za místo pro stan či spaní pod širým nebem je potřeba uhradit nájemné - asi 20 belizských dolarů za noc. Ostrov měří zhruba 150 x 50 metrů, celý se nechá obejít za slabší půlhodinku, i s prohlídkou pozoruhodností. Mezi ně určitě patří místní fauna, zejména ptáci, kteří loví ryby prudkými nálety z výšky. Na ostrově je samozřejmě několik barů a různě rozestavěné židličky na pláži, ze kterých se nechá pozorovat azurové moře, východ či západ slunce, palmy...
Atoly chrání UNESCO
Pro poznávání života pod hladinou postačí šnorchl a ploutve - oboje samozřejmě na ostrově půjčují. Již z mola je možné vidět mnoho druhů rybek a dokonce i rejnoky. Ve vzdálenosti několika málo desítek metrů od břehu se pak nacházejí nádherné korály. Belize má některé atoly dokonce zapsané jako památky chráněné organizací UNESCO. Místní korály jsou totiž plné života a vládne kolem nich čilý ruch, který mohou skutečně pozorovat i naprostí potápěčští začátečníci.
Jen přes základní brýle, téměř dětské hračky z místní půjčovny lze pozorovat rybičky všech možných barev a velikostí, jak krouží kolem korálů, v písčitých zátočinách lze potkat klidně plovoucí rejnoky, dále od břehu ve větší hloubce také menší druhy žraloků. Úplně u břehů se povalují hvězdice. Život pod hladinou je tu tak blízko a doslova nadosah, plný krásných barevných společenství, jejich soužitím je možné kochat se celé hodiny.
Podmořský ruch
Nabízí se také možnost pronajmout si loď a průvodce a nechat se odvézt dále na moře, kde jsou k vidění kapustňáci, větší žraloci a další jiné druhy ryb a živočichů. Opět stačí i vybavení pro šnorchlování, své potřeby však využijí i potápěči. Pro začátečníky a mírně pokročilé znalce pobytů pod hladinou ale opravdu postačí okruh kolem ostrůvku, kde lze pod vodou strávit několik dní a stále je co objevovat a sledovat.
Místní vyrážejí denně na lov baracud, ze kterých připravují výborné pokrmy. Mořské plody a ryby tu vlastně tvoří většinu nabídky jídel. Dále je možné utrhnout si kokos přímo z palmy či ochutnat některé ovocné saláty.
Na ostrově není k dispozici sladká voda, i ve sprchách teče slabě slaná, proto je dobré mít s sebou barel s vodou zakoupený ještě na břehu. Jelikož majitelé ubikací a barů dobře vědí, že jiná voda na ostrově není, nasazují její ceny hodně vysoko.
Kromě podmořského ruchu jsou ojedinělé také možnosti sledování východu a západu slunce. Díky rozloze ostrůvků lze bez potíží pořídit nádherné záběry z těch nejlepších pozic a úhlů. Na tomto ostrově se asi dá těžko strávit dvoutýdenní dovolená, několik dní za jeho návštěvu ale rozhodně stojí.
Foto: autor