<span>Stoletá tlustice</span> kvete v Táboře jako nic

Relax
15. 2. 2010 11:55
Čtyřiadevadesátiletá tlustice kvete v botanické zahradě v Táboře.
Čtyřiadevadesátiletá tlustice kvete v botanické zahradě v Táboře.

Čtyřiadevadesátiletá tlustice kvete v botanické zahradě v Táboře.Zhruba čtyřiadevadesátiletá tlustice neboli krasula bez ohledu na venkovní mráz kvete v současnosti ve skleníku botanické zahrady v Táboře. Tlustice je patrně nejstarší rostlinou ve sklenících zdejší zahrady. Jde sice o rostlinu, kterou lidí často pěstují doma, ale ne každému vykvétá. Informoval o tom vedoucí zahrady Radoslav Kacerovský.

"Přes věk této tlustice jde ještě o "puberťačku", neboť ve své domovině v jižní Africe se běžně tlustice dožívají až několika set let," upozornil Kacerovský. Dodal, že tlustice už má jen několik květů. Kvete již od listopadu a postupně dokvétá. Ve skleníkách botanické zahrady v Táboře nyní kvetou různé tropické a subtropické rostliny mnoha barev a tvarů. Každý týden je zde podle Kacerovského jiný, neboť v květu se střídají rostliny z více koutů světa.

Další nyní dokvétající rostlinou je kamélie neboli čajovník, z jehož koncových mladých listů a vrcholků se dělá pravý čaj. Zájemci si mohou prohlédnout také kvetoucí masožravé láčkovky nebo tučnice, jejichž trávicí enzymy v krátké době rozloží například mouchu. Masožravé rostliny patří mezi zajímavosti rostlinné říše. Po celém světě jich roste více než 600 druhů a občas se podaří objevit ještě nový druh. Mnoho druhů masožravých rostlin se dá při splnění základních podmínek pěstovat doma v bytě.

K vidění je také květ tropické liány podražce, který dokáže na několik hodin uvěznit hmyz, jenž se do květu vydá za potravou. Důmyslný mechanismus po několika hodinách po opylení uvězněný hmyz opět vypustí z květu ven. V táborských sklenících kvetou i některé druhy orchidejí, mimo jiné hybridní orchideje vanda. Velkokvěté vandy patří svými květy mezi nejobdivovanější orchideje. Květ střevičníku zase někomu připadá jako past masožravé rostliny, ve skutečnosti jde o nemasožravou orchidej s bizarním květem.

ČTĚTE TAKÉ: Obří sochy: pýcha i pád, úcta i smích

Více informací a fotografie kvetoucích rostlin se nacházejí na www.szestabor.cz/botanicka.
Botanická zahrada při Vyšší odborné škole a Střední zemědělské škole v Táboře vznikla v roce 1866 při tehdejší Královské vyšší hospodářské a průmyslové zemské škole. Rozkládá se na ploše 2,5 hektaru. Po botanické zahradě v Praze na Slupi je druhou nejstarší v Česku a jedinou v Jihočeském kraji.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Jaro v Adršpachu: skalní monumenty, ale také fascinující příroda

Relax
13. 5. 2025
Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ