Stovky angličáků se představují na nové výstavě

Relax
29. 11. 2013 16:30
Záběr angličáků je široký.
Záběr angličáků je široký.

Stovky miniaturních autíček a jiných vozidel, s nimiž si hrálo několik generací dětí a časem se staly sběratelským fenoménem, vystavuje nově Západočeské muzeum v Plzni. Expozice Angličáci Matchbox ukazuje produkci firmy Lesney, jež proslulá autíčka vyráběla v letech 1947 až 1982, poté ji získali noví vlastníci. Součástí výstavy je i herní zóna, v níž si každý může zkusit rychlost vozu, muzeum proto vyzývá: vezmi svého angličáka na výstavu, řekli novinářům kurátoři.

"Celkový počet vystavených exponátů dosahuje bezmála 900 předmětů. Představujeme několik řad, které firma Lesney vyráběla," uvedla Helena Koenigsmarková, ředitelka Uměleckoprůmyslového musea v Praze, jež angličáky zapůjčilo. Lidé uvidí průřez od prvních hraček přes sérii 1-75 neboli miniaturní modely aut, řadu Superfastů čili aut s extra rychlými koly, Major Packs a King Size tedy řady aut větších rozměrů, stavební a zemědělské stroje až po speciální kolekce Gift Sets nebo řadu "38".

I malé modely probouzejí fantazii."Skoro každý, kdo prožíval mládí v Československu v 70. a 80. letech minulého století, doma nějakého toho angličáka měl. I na to tato výstava upozorňuje, krom úžasné produkce," uvedla. První angličáky se dělaly do krabičky od sirek, společnost Lesney se přitom inspirovala krabičkami Norvic, které tehdy vyráběla československá firma SOLO Sušice. "Tato idea také odlišila značku Matchbox od produkce jiných firem specializovaných na podobný typ hraček. Zároveň bylo v poválečné Anglii žádoucí vytvořit hračky, jejichž cena by byla úměrná možnostem kapesného i dětí z chudších vrstev, ve Velké Británii se pro takové hračky vžil název penny toys," uvedla Koenigsmarková.

Od dětí k dospělým

Zábava do krabičky od sirek...Původně se modely prodávaly jako hračky pro děti, řada veteránů uvedená na trh v roce 1956 pak byla prezentována jako sběratelský artefakt pro dospělé. Do Československa se angličáky dostávali hlavně přes takzvaný Tuzex, lidé si tehdy autíčka mezi sebou měnili, byl to také jeden z nejoblíbenějších dárků od známých a příbuzných žijících v zahraničí.

Podle Jana Mergla, náměstka pro sbírky a odbornou činnost Západočeského muzea, jedny z nejraritnějších sběratelských autíček jsou právě ta, která se vozila do Československa. "Vozili sem zkušební série, mělo to třeba trochu jiný barevný odstín, spíš takový odpad, a to jsou ty nejvzácnější," uvedl.

Kompletní kolekce Uměleckoprůmyslového musea tvoří kolem 2000 modelů, instituce je získala nedávno ze dvou soukromých sbírek. Nikde ve veřejných sbírkách podobně ucelená kolekce angličáků neexistuje.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Likér Třešnička oceněný zlatými medailemi na snímku pořízeném v provozu malé rodinné firmy Ratafia Almond Spirit zabývající se výrobou českých ovocných řemeslných likérů, 11. června 2025, Prostějov-Žešov. Firma získala nejvyšší možné ocenění Platinovou medaili na jedné z nejstarších a nejprestižnějších soutěží lihovin na světě San Francisco World Spirits Competition 2025.

Český rodinný podnik dobývá Ameriku. Pomohl mu úspěch v San Francisku

Relax
15. 6. 2025

Honza Dědek: Úspěch Kozuba nebyla moje zásluha

Relax
8. 6. 2025
3/2025 INTERVIEW

Michal Nesvadba: Je jednoduché někoho odsoudit

Relax
6. 6. 2025
1/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ