Středověk na vlastní kůži. Nová výstava se zbrojí i mučením

Relax
9. 12. 2011 13:11
Jak to dělali? Z nové výstavy o středověku.
Jak to dělali? Z nové výstavy o středověku.

Příležitost zažít středověk na vlastní kůži nabízí nově Západočeské muzeum v Plzni. Díky interaktivní výstavě Expedice středověk mohou návštěvníci na sebe obléknout těžkou středověkou zbroj i jednoduché šaty gotické šlechtičny, vyzkouší si mučicí nástroje, psaní husím brkem, ražbu mincí a další činnosti z tehdejšího života.

Ojedinělou výstavu zapůjčenou Moravským zemským muzeem doplňují exponáty z místních sbírek, především archeologické nálezy z území města Plzně. Novinářům to řekli kurátoři Jiří Orna a Veronika Dudková. Výstava potrvá do 11. března.

Expozice umožní vžít se do pocitů, které měli lidé ve středověku. Návštěvníci se ocitnou ve středověké kuchyni, vyzkouší si dobové oděvy i válečné vybavení včetně koně a husitského vozu, nepohodlí útrpného práva a další. Z naší sbírky je pak k vidění mimo jiné střevíc, jenž umožňoval chůzi po rozbahněných ulicích," uvedl Orna.

Jak to dělali? Z nové výstavy o středověku.S bolavými zuby ke kováři

Ze stojanu v části expozice si mohou zájemci sundat středověký oděv a ten si obléci. "Máme zde zastoupeny šaty vyšších společenských vrstev. Například jednoduchý oděv gotické šlechtičny, dále pláště, pláštěnky, různé klobouky, dobové čapky," uvedla Dudková. Zajímavostí jsou rukávy s takzvanými pachy, což byly tehdy typické doplňky oděvu neboli visící rukávy, jež se připínaly na oděv a mohly se měnit. Podle Dudkové používali movitější lidé poměrně zdobné a kvalitní látky, jejich šaty vypadaly honosně. "Přestože se stále říká temný středověk, měli neuvěřitelně barevné kombinace. Občas barvy zastoupené na jednom oděvu a jejich střídání bylo tak divoké, že by nás to dnes asi pobavilo," dodal Orna.

Návštěvníci se seznámí i se středověkými řemesly, dozvědí se například, že s bolavými zuby se chodilo za kovářem, ale i to, že velmi často měli své domy na plzeňském náměstí v 15. století řezníci. Byli totiž poměrně movití. "Naopak některá řemesla musela z praktických důvodů za hradby. Například koželuh vzhledem k zápachu, jenž vznikal při zpracování kůže, ale byli tam i hrnčíři kvůli ohni, bezpečnosti," dodal Orna.

Ze sbírek Západočeského muzea, jež zapůjčenou expozici doplnilo, lidé uvidí originální středověké keramické i dřevěné nádoby, mince, unikátní soustružené zrcadlo i militaria, mezi nimi rukáv kroužkové zbroje, tesák, meč, přilbu a další.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ