Svět má sedm nových divů

Relax
8. 7. 2007 00:39
bez popisku 14627
bez popisku 14627

Indický Tádžmahál.Rhodský kolos či visuté zahrady Semiramidiny a vůbec všech sedm klasických divů světa jsou minulostí. Po 2200 letech známe nových sedm divů moderního světa. Zvolily je miliony lidí z celé planety přes internet a mobily. Které to jsou? Noční ceremoniál v Lisabonu ze soboty na neděli na to dal odpověď. Devadesát milionů hlasů rozhodlo takto:

Tádžmahál (Indie), chrámové město Chichén Itza (Mexiko), Koloseum v Římě (Itálie), socha Krista Spasitele v Riu (Brazílie), Machu Picchu (Peru), skalní město Petra (Jordánsko), Velká čínská zeď (Čína). 

FOTOGALERIE A PODROBNOSTI O NOVÝCH 7 DIVECH ZDE

Vyhlášení výsledků celosvětové ankety, patrně největší v historii, se uskutečnilo v Lisabonu na stadionu Estadio da Luz před čtyřiceti tisíci diváky. O výběru sedmi nových divů světa rozhodovali z 21 "finalistů" (podívejte se ZDE) hlasující z celé zeměkoule. Projekt zorganizovala nadace New7WondersFoundation, kterou před šesti lety založil švýcarský dobrodruh Bernard Weber.

Síť kolabovala pod náporem hlasů

Podle organizátorů přišlo celkem 90 milionů hlasů. Hlasování na oficiální webové stránce www.new7wonders.com skončilo v pátek o půlnoci. Posledních pár hodin byla stránka tak přetížená, že opakovaně kolabovala. "Takové zatížení se jednoduše vymyká všem měřítkům," řekla serveru CNN.com mluvčí projektu Tia Veringová. Slavnostním večerem v Lisabonu provázely hollywoodské hvězdy Hilary Swanková a Ben Kingsley či bollywoodská herečka Bipasha Basu. Mezi účinkujícími nechyběla např. Jennifer Lopezová.

V poli poražených pak zůstaly takové perly jako aténská Akropole, kambodžský chrám Angkor Vat, Kreml a Rudé náměstí v Moskvě či Eiffelova věž v Paříži.

Anketa, která je podle svých autorů největším počinem svého druhu v dějinách, byla zahájena v roce 2005. Jediným pravidlem, které hlasující museli dodržovat, bylo, aby příslušný "zázrak" byl "obstojně" zachovalým dílem člověka vybudovaným před rokem 2000. V původní širší 77členné nominaci staveb se tak kromě dalších ocitl i Pražský hrad či Karlův most. Jedenadvacítku finalistů pak vybrala odborná komise.

Podle doby vzniku bylo z 21 finálových kandidátů nejstarší památkou Stonehenge, nejmladší naopak Opera v Sydney. Jediným nominovaným, který se objevil už v sedmičce původních starověkých divů světa, byly pyramidy v egyptské Gíze.

Filón vybíral sám

Původní sedmičku divů antického světa, která svou technickou nebo uměleckou jedinečností budila obdiv lidí ve starověku, zřejmě na přelomu třetího a druhého století před naším letopočtem sestavil a popsal helénský filozof Filón Byzantský.

Starověký svět kromě již zmíněných pyramid v Gíze tajil dech nad krásou babylonských visutých zahrad Semiramidiných, jejichž existence však není zcela prokázána, či nad mohutností efeského Artemidina chrámu, který byl největším antickým chrámem, nicméně shořel. Stejný osud potkal i sochu Feidiova Dia v Olympii. Zbývající tři divy antického světa - maják na ostrově Faru u Alexandrie, Rhodský kolos a mauzoleum v maloasijském Halikarnássu - zničilo zemětřesení. Více: Sedm starověkých divů světa
 

Nadšení panovníci, znepokojené UNESCO, Egypt i Vatikán

Některé státy se do celé akce zapojily s velkým entuziasmem. Brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva aktivně vystupoval na podporu sochy Krista v Rio de Janeiro, stejně jako jordánská královna Rania v případě skalního města Petra.

Naproti tomu negativní stanovisko k "všelidovému" projektu zaujala organizace UNESCO, která má svůj seznam světového dědictví, podpořený důkladným vědeckým bádáním. Mimochodem, na přelomu června a července rozšířila seznam o 22 nových památek. Více ZDE.

Nadšeni nejsou ani egyptští odborníci na starověk. Tvrdí, že jejich pyramidy jsou symbolem génia dávných lidí, a nelze o nich tudíž rozhodovat v nějakém internetovém hlasování. V hlavním státním deníku pak dokonce novinář Al-Sayed al-Naggar v editorialu napsal: "Toto je zřejmě spiknutí proti Egyptu, jeho civilizaci a památkám." Aby si organizátoři Egypťany udobřili, navrhli řešení. Pyramidám se dostane čestného statusu, ať už se mezi sedmi novými divy světa objeví, nebo ne.

Znepokojení se ale ozvalo také z Vatikánu. Ten obvinil organizátory, že záměrně ignorovali křesťanské památky.

Ať tak či onak, desítky milionů lidí, kteří poslali hlas, jednoznačně vypovídá o úspěchu celé akce. "Chtěli jsme, aby o nových sedmi divech světa mohl rozhodovat úplně každý, a ne jen nějaká vláda, pár jedinců či pár institucí," řekl před časem otec projektu Bernard Weber.

FOTO: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ