V pražské botanické zahradě po pětadvaceti letech poprvé rozkvetla vzácná stromová juka Yucca thompsoniana. Návštěvníci zahrady ji v plném květu mohou vidět přibližně ještě týden. Pochází z Texasu a jihozápadních států USA. Má svěže zelené tuhé listy, někdy až se stříbrným nádechem. Poměrně tenký kmen je v přírodě pokryt suchými listy, které kmen izolují. Na rozdíl od juk pěstovaných na zahrádkách připomíná svým vzhledem palmu.
"Vždy po odkvetení se vrchol dělí na dvě nebo více větví, a tak vytváří poměrně mohutnou, atraktivní korunu," řekla ČTK mluvčí zahrady Marcela Uhlíková. Rostlina je mrazuvzdorná až do minus 25 stupňů Celsia a odolává dobře vlhku.
"Pouhých" 15 let potřebovala na první rozkvetení Yucca elata. Pochází z Arizony, Nového Mexika, západního Texasu a severního Mexika, kde roste až ve výškách 850 až 1900 metrů nad mořem. Jde o stromovou juku, která může dorůst až výšky pěti metrů a někdy rozvětvuje. Listy má velice úzké. Květenství dosahuje až čtyř metrů a jednotlivé květy jsou velké čtyři až šest centimetrů mají většinou krémově bílou barvu, někdy se zeleným nádechem. Jde o jednu z nejmrazuvzdornějších stromových juk vůbec, dospělé rostliny mohou přežít i mráz minus 26 stupňů Celsia.
ČTĚTE TAKÉ: Být spolknut květinou. Liberec vystavuje "masožravky"
Exotické juky jsou doma v horkých a suchých částech Ameriky, asi 30 druhů roste ve Spojených státech, 20 druhů na jihu Mexika a v Guatemale. V Evropě spousta druhů již zdomácněla, ale jen v kultivaci, protože potřebuje k opylování specifickou můru, která se v Evropě nevyskytuje.
Foto: ČTK, archiv Týdne