Obří festival minipivovarů nabídne na 200 druhů piv

10. 9. 2014 17:00
Mimořádná pivní akce, setkání nejen českých minipivovarů (iilustrační foto).
Mimořádná pivní akce, setkání nejen českých minipivovarů (iilustrační foto).

Jedno z největších setkání minipivovarů na světě se chystá na 20. září na plzeňský Pivovarský dvůr Purkmistr. Více než 70 nejmenších českých pivovarů zde představí přes 200 druhů piv, a již sedmý ročník přehlídky Slunce ve skle tak bude mít dosud největší účast. Deník Financial Times přitom loni festival zařadil mezi pět nejlepších evropských pro milovníky piv.

"Pořádají se obří pivní festivaly, kde jsou ale střední i velcí výrobci piva a něco málo malých, protože nikde na světě tolik těch nejmenších na počet obyvatel není. Měsíčně se v ČR otevírají tři až čtyři nové. Díky rostoucímu počtu nových minipivovarů je o akci mimořádný zájem," uvedl Petr Míč z marketingu černického pivovaru Purkmistr, který speciálně k události vyrobí patnáctistupňové nakuřované pivo s chutí uzené polévky.  Vstup na akci přitom bude zdarma.

Přihlášeno je zatím 73 pivovarů s ročním výstavem od 200 do 3000 hektolitrů, které bude reprezentovat 62 vystavovatelů. Návštěvníci ochutnají přes 200 druhů čepovaných a desítky druhů lahvových piv.

Stánky budou na dvoře, přilehlé návsi a na parkovišti. "Je to asi to maximum, které jsme schopni umístit i organizačně zvládnout," uvedl Míč. Loni přišlo do Černic přes 8000 lidí, čtyřnásobek oproti prvnímu ročníku, kdy piva nabízelo 14 minipivovarů. Loni jich bylo 62 se 151 druhy. "Navíc tu bude pět německých, tři americké, dva britské a po jednom slovenském a vietnamském pivovaru," uvedl Míč.

Přehlídka preferuje prezentaci nejmenších výrobců piva a je oficiální akcí jejich svazu. Má seznámit s produkty, které nejsou běžně na trhu k dostání. Zajímavostí bude ukázka středověkého vaření 30 litrů piva v měděném kotli nad ohněm včetně ochutnávky. Přehlídka začíná 20. září ve 13.00; od 09.00 do 11.00 bude burza pivních suvenýrů. 

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK , Vondrouš Roman

Další čtení

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ