Tipy na výlet aneb některé <span>nové kulturní památky</span>

Relax
13. 4. 2010 13:02
Zámek Červené Poříčí.
Zámek Červené Poříčí.

Zámek Červené Poříčí.Celkem 38 neobyčejných historických i novějších staveb, ale také vzácných předmětů se letos dostalo na prestižní seznam národních kulturních památek. Naleznete mezi nimi jak technické a průmyslové památky, tak i církevní stavby či pozoruhodné doklady lidové architektury. Seznamte se s některými z těch, které jsou turistům zpřístupněny.

Park proslulejší nežli zámek

Zámek v Průhonicích působí pohádkovým dojmem. Zevnitř ale jeho krásy obdivovat nemůžete, není totiž přístupný veřejnosti. Mezi jeho zdmi sídlí botanický ústav Akademie věd, v přízemí je výstavní místnost věnovaná historii parku. Nevěšte však hlavu a vstupte do překrásného okolního parku - neobyčejné zahrady vytvořené člověkem, ve spolupráci s přírodou. Nebýt hraběte Arnošta Emanuela Silva-Tarouca, kterému kdysi patřilo celé průhonické panství, toto vrcholné dílo přírodně-krajinářského slohu by neexistovalo. 

Průhonický park.Hrabě ke konci 19. století přestavěl celý zámek do jeho současné novorenesanční podoby. Roku 1885 se rozhodl vytvořit kolem něj rozsáhlý park. Krajinářský styl v té době dosáhl svého vrcholu, bylo tedy z čeho čerpat inspiraci i zkušenosti. Navíc ku pomoci si šlechtic přizval proslulého dendrologa Camillo Schneidera.

Využili členité údolí říčky Botiče, rybníky i původní porosty s domácími dřevinami. Ty pak obohatili množstvím cizokrajných dřevin. Vše nakonec Silva-Tarouca doplnil vyhlídkami, průhledy i volnými loukami. Na skalnatých partiích nad řekou vybudoval rozlehlé alpinum. Vznikl tak citlivě osázený a upravený park evropského významu, o který hrabě s láskou pečoval až do své smrti v roce 1936. A to i přesto, že již nebyl jeho vlastníkem - o deset let dříve byl totiž nucen kvůli nepříznivým majetkovým poměrům celé průhonické panství prodat Československému státu.

Dodnes tu tedy na ploše 250 hektarů můžete obdivovat ojedinělou sbírku domácích i cizokrajných rostlin, rybníky a umně vytvořené průhledy na zámek či na překrásná seskupení dřevin. Vyberete si z několika různě dlouhých tras. Jednoduchá vycházka vám může zabrat pouhou půlhodinku, ale také se sem můžete vypravit na celodenní výlet. Nepochybíte, vydáte-li se sem kdykoli v průběhu roku, od 8 do 17 hodin. V jarních a letních měsících se po parkových cestách, dosahujících celkové délky 23 kilometrů, můžete procházet i o několik hodin déle. Dospělý za vstup do parku vydají 40 korun ze své peněženky, za děti zaplatí o polovinu méně.

Za nejstarším klášterem do obce Želiv

Za nejstarším klášterem do obce Želiv.Toto duchovní, hospodářské i kulturní centrum regionu bylo založeno v první polovině 12. století na vysokém ostrohu obtékaném ze dvou stran říčkami Želivkou a Trnavou. V průběhu staletí byl klášter  několikrát přestavován, v 18. století vyhořel a znovu byl postaven za účasti světoznámého Jana Blažeje Santiniho. Ten provedl i opravu klášterního kostela ve stylu barokní gotiky. Počátkem 20. století se církevní objekt dočkal ještě novorenesančních úprav. Z řad mnichů tohoto starobylého kláštera vzešel i radikální husitský kazatel Jan Želivský. Vydejte se sem na výlet od června do srpna, nejlépe v sobotu. K hodinové prohlídce vám zasvěcený komentář podá přímo některý z tamních řeholníků z řádu premonstrátů. Obdivovat tu budete zdejší chrám, unikátní křížovou chodbou, kapitulní síň a vzácnými freskami zdobený knihovní sál. Dospělé stojí prohlídka stokorunu, děti polovinu. V opatství nezapomeňte ochutnat i velmi dobré klášterní pivo.

Dlaskův statek - cenný doklad lidového stavitelství

Dlaskův statek.Typickou a vzácně dochovanou ukázkou pojizerského domu je Dlaskův statek - cenný doklad lidového stavitelství. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Prohlédnout si tu za 40 korun můžete expozici lidového interiéru a podomácké výroby v oblasti Pojizeří, doplněnou o krátkodobé tematické výstavy. V areálu nádvoří se během roku konají nejrůznější národopisné slavnosti - Masopust, Velikonoce, Svatojánské a Svatováclavské posvícení... Nenechte si ujít ani zdejší nejnovější expozici "Na statku od Tří králů do Vánoc" - přiblíží návštěvníkům, jakže se naši předkové vlastně stravovali. Uvítají vás tu letos od dubna až do konce roku, vyjma listopadu, kdy je zavřeno. Plnoletí vydají za vstup čtyři desetikoruny, děti pouhé dvě.

Zámek Červené Poříčí nově otevře své brány

Zámek Červené Poříčí.Zámek Červené Poříčí, který získal pojmenování podle výrazné barvy svých střech, se ukrývá na dohled od vodního hradu Švihova ve stejnojmenné vesnici v Plzeňském kraji. V této unikátní budově vystavěné ve stylu saské renesance probíhá rozsáhlá památková obnova. Po dlouhých letech bude zámek, postavený roku 1611, částečně zpřístupněn vašim krokům. Budete tak mít možnost v Čechách vskutku ojedinělou - nahlížet do procesu rekonstrukce historického objektu. V interiérech se nacházejí například jedinečné barokní výmalby s mytologickými náměty. Součástí zámku je také barokní kaple s unikátní tematickou výzdobou. "V létě se k nám již mohou návštěvníci vydat na pravidelnou prohlídku. V dubnu, květnu a září vás sem pozveme pouze ojediněle, ve vybrané dny," informuje Marcel Čermák, kastelán a správce zámku. Jak dodává, výše vstupného je ještě v jednání.

Kostel sv. Jakuba Většího v Poličce

První písemná zmínka o poličském kostele se objevuje již roku 1321. Trojlodní církevní památka byla v minulosti po požáru několikrát přestavována a rekonstruována  až do dnešní nádherné novogotické podoby. Pokud se odhodláte vystoupat po 192 schodech vzhůru do kostelní věže, ocitnete se v rodné světničce hudebního skladatele Bohuslava Martinů. Skladatelův otec, povoláním švec, zde "vykonával funkci pověžného - stráž proti ohni ve dne i v noci". Ve věžní světničce bydlela jeho rodina. Skromný pokojík vyhlíží dnes v hlavních rysech tak, jako v letech Bohuslavova dětství. Z věžního ochozu se nabízí pěkný rozhled po městě. Místnost je přístupná s průvodcem, během turistické sezony, pro dospělé za 60 a pro děti za 30 korun.

Kde složit hlavu při putování po našich pamětihodnostech

Hotel Floret.V sousedství průhonického zámku a parku se rozkládá vzdělávací a informační centrum Floret. V tomto komplexu vám poskytne svůj azyl nejenom komfortní hotel, ale naleznete tu i rozsáhlé konferenční místnosti a relaxační centrum s bazénem, saunou, fitness a mnoha dalšími příjemnými službami. Na své si tu ve stylovém restaurantu přijdou i vaše chuťové buňky - denně tu pro vás s maximální péčí připravují speciality mezinárodní kuchyně.

V budově nově zrekonstruovaného penzionu Sedlácký dvůr je pro turisty v blízkosti želivského kláštera přichystáno ubytování s příjemnou atmosférou. Rustikální hostinec je navržen ve staročeském stylu s moderními prvky. Pochutnáte si na české kuchyni a okusíte říz místního humpoleckého piva.

Nedaleko Poličky, v centru historického města Litomyšl, objevíte v prostorách prvorepublikové vily útulný Antik Hotel Sofia, vkusně zrekonstruovaný. Uměleckou atmosférou dýchají všechny prostory hotelu, s originály děl se setkáte nejen na pokojích, ale i na chodbách, v prostoru galerie.

Pouhých 13 kilometrů od zámku Červené Poříčí, v historickém jádru města Klatovy, na návštěvníky dýchne atmosférou třicátých let minulého století Hotel Centrál. Stylově vybavené pokoje, hotelový relaxační bazén a sauna, zdejší kuchaři, kteří jsou mistři mezinárodní i české kuchyně.

V samém srdci Českého ráje poblíž Dlaskova statku turistům nabídne své služby turnovský hotel Karel IV. Pobyt v pokojích či apartmánech všem zpříjemní i venkovní bazén s brouzdalištěm a dětské hřiště. Ve zdejší pizzerii nezapomeňte ochutnat vybrané italské speciality.

Foto: archiv

Autor: Filip Němeček - GrunexFoto: Grunex

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ