V Česku <span>přibývá cyklotras</span> i stezek pro bruslaře

Relax
13. 7. 2009 08:00
Cyklostezek v České republice slibně přibývá.
Cyklostezek v České republice slibně přibývá.

Cyklostezek v České republice slibně přibývá.Počet i délka cyklotras v České republice rostou, přibývají i úseky, kde lze jezdit na kolečkových bruslích. Rozvoj zaznamenávají rovněž služby spojené se vzrůstajícím počtem příznivců těchto kratochvílí. Podmínky pro rekreační sportovce se v různých regionech liší, velmi dobré cyklisté najdou například v Jihočeském a v Jihomoravském kraji.

V některých jiných regionech ale situace tak příznivá není, někde chybějí cykloservisy, poměrně málo je zatím také míst, kde lze bezpečně provozovat in-line bruslení.

ČTĚTE TAKÉ: Zlínsko staví cyklostezku podél vodní cesty Baťův kanál
                        Jižní Morava a Dolní Rakousy chtějí propojit cyklostezky

Jižní Morava kromě svých přirozených výhod, jako jsou rovinatý terén a zajímavé památky, může nabídnout rovněž unikátní systém 1 200 kilometrů stezek protínajících vinohrady a vinné sklípky. Dalším důvodem, proč patří k nejvhodnějším místům pro ježdění na kole, patří i to, že z 1 136 zařízení s certifikátem kvality Cyklisté vítáni, je jich nejvíce právě v Jihomoravském kraji.

V Praze je 370 kilometrů cyklistických tras.Péče o pohodlí cykloturistů má v Česku kořeny právě na jihu Moravy. Před čtyřmi lety rozjela brněnská ekologická organizace Nadace Partnerství projekt Cyklisté vítáni. V něm uděluje restauracím, hotelům, penzionům či kempům, které jsou k turistům na kolech přátelské, takzvané certifikáty kvality. Mezi kritéria pro jeho získání patří například místnosti pro mytí a uložení kol, nabídka energeticky vydatné stravy pro cyklisty či možnost zamluvit si ubytování pouze na jednu noc. Seznam zařízení najdou zájemci na www.cyklistevitani.cz/.

"Na jihu Moravy je takových zařízení 178, což je nejvíce v zemi. Na paty mu šlapou jižní Čechy se zhruba 150 certifikáty a Olomoucký kraj se 123 certifikáty. Naopak nejméně, pouze dva, jich má Praha. Méně než 40 jich také mají kraje Plzeňský, Pardubický nebo Karlovarský," řekl Luboš Kala z Nadace Partnerství.

Jižní Čechy patří mezi kraje s nejhustší sítí cyklostezek. Na kole po nich mohou turisté ujet na 5 tisíc kilometrů. Zlepšují se ale také služby pro cyklisty a in-line bruslaře. Lidé mohou využít i půjčovny vybavení a přepravu kol. Nejpestřejší je nabídka na Lipensku a Třeboňsku. Na jihu Čech je podle ředitele nadace Jihočeské cyklostezky Vladimíra Votřela také široká nabídka přepravy kol autobusy, jízdní řády zájemci naleznou na www.cyklotrans.cz/.

Jiný kraj, jiný mrav. Stav cyklostezek se v krajích liší.Na kolo či kolečkové brusle lze vyrazit i v hlavním městě, které nabízí cyklistům 370 kilometrů cyklistických tras. Tak jako jinde i v Praze roste popularita in-line bruslení. V hlavním městě je pro bruslaře vhodný především park Ladronka, Letenské sady a Stromovka. Na všech těchto místech jsou v sezoně za příznivého počasí otevřené půjčovny bruslí.

Horší podmínky mají in-line bruslaři v Plzeňském kraji. V regionu pro ně sice už vznikají ovály a krátké úseky, chybí ale sítě tras i doprovodné služby známé ze zahraničí. Lidé proto jezdí bruslit jinam, často do Německa nebo Rakouska.

In-line brusle jsou populární i v Pardubickém kraji, půjčovny, které je nabízejí, moc rozšířené nejsou. Asi nejvíc bruslařů v celém Pardubickém kraji je v krajském městě, kde je ideální rovinatý terén. Velmi oblíbená je cyklostezka od koupaliště na Cihelně do Brozan. Denně ji využívají stovky bruslařů a cyklistů, což někdy vede ke konfliktům, protože se všichni nemohou na stezku bezpečně vtěsnat. "Moji kluci dostali k desátým narozeninám brusle. Musí se tam učit jezdit jenom brzy ráno, jinak by je někdo srazil," řekla matka dvojčat Jana Chýlová, která má poblíž chatu.

Na své si přijdou i milovníci in-line bruslí.Mnoho možností, kde se lze na upravených cestách projet na kole, ale i na kolečkových bruslích, mají třeba lidé ve Středočeském kraji. Například čtrnáctikilometrová stezka z Nymburka do Libice nad Cidlinou je jedna z nejdelších tratí vhodných pro in-line bruslení v Česku.

S kolem cyklisté často vyrážejí i do hor, kde si lze vyzkoušet extrémní ježdění. Třeba na Ještědu slouží zájemcům o tento druh cyklistiky dvě sjezdové tratě s přírodními i dřevěnými klopenými zatáčkami, skoky, kládami nebo s lávkami.

ČTĚTE TAKÉ: Brnu dá možná na další cyklostezky 12 milionů stát

Foto: Petra Mášová, ČTK, Tomáš Nosil

Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ