V Indii se po povodních pohřešuje devět Čechů
13.08.2010 11:10
V severoindickém Ladákhu postiženém záplavami stále čeká na evakuaci šest desítek Čechů. Dvanáct je již na cestě do hlavního města Dillí, odkud by ještě během dneška měli odletět domů. Velvyslanectví stále nemá spojení s devíti Čechy. Nicméně vědecká výprava z Jihočeské univerzity podle českého velvyslance v Indii Miloslava Staška ambasádu kontaktovala, je v pořádku a pokračuje ve své výzkumné expedici.
Po přívalových deštích, záplavách a sesuvech půdy je v Ladákhu pohřešováno na 680 osob. Zhruba polovinu z nich tvoří turisté včetně zmíněných devíti Čechů.
K TÉMATU: Čeští turisté čekají v Indii stále na evakuaci
Desítky českých turistů čekají v Indii na evakuaci
Část Čechů hodlá pokračovat ve svých původních turistických plánech, někteří pomáhají při odstraňování následků katastrofy, respektive v pátrání po pohřešovaných. V oblasti pomáhá obětem živlu také skupina dobrovolníků z českého hnutí Brontosaurus, kteří sem původně přijeli učit ve školách ve městě Léh. Podle koordinátorky výukového projektu Andrey Bachtíkové navázali kontakt s misijní školou moravských bratří a společně zorganizovali materiální sbírku mezi turisty. V moravské škole při katastrofě zahynulo několik učitelů a žáků.
Prostřednictvím plakátků rozvěšených po městě informovali turisty, co je zapotřebí a kam lze dary donést. Oblečení, přikrývky, hygienické potřeby a další materiál pak byly distribuovány v záchranných táborech. Z darovaných financí bylo nakoupeno nářadí potřebné k odklízení nánosů a trosek.
Brontosauru se podařilo získat ke spolupráci i některé turisty. Z místa srazu je rozvážely autobusy na jednotlivá místa. Část odklízela bahno, kamení nebo vynášela věci z poničených domů, jiní se v táborech věnovali dětem - učili je nebo si s nimi hráli.
Himálajský Ladákh je velmi suchá oblast s průměrným množstvím srážek 40 milimetrů za rok. V srpnu sem sice obvykle dorazí i některé monzunové deště, ale ani nejstarší pamětníci nezažili srážky doprovázené bouřkou.
Svahy místních hor nejsou zpevněné žádnou vegetací a už malé množství vody stačí k vytvoření bahnité laviny, která se valí údolím, vysvětlil inženýr stavební hydrologie a organizátor projektu Jiří Sázel. Čeští dobrovolníci jezdí do Ladákhu v rámci projektu La Ngonpo - Krajní meze učit ve školách a pomáhat při stavbách a opravách zdejších klášterů. Každý rok je vypravena 20členná skupina, která působí na šesti různých místech.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.