Vyznavači lyžování ve volném terénu a turisté by měli být při pohybu v Jeseníkách ostražití. V horách platí druhý stupeň lavinového nebezpečí. Hrozba pádu lavin se tam zvýšila po sněžení. Na hřebenech hor nyní leží až půl metru sněhu. Druhý lavinový stupeň z pětibodové škály platí také v Krkonoších.
Výstraha před hrozbou lavin platí v Jeseníkách pro oblast Malého a Velkého Kotle, Sviní Žleb a Sněžnou Kotlinu. Svahy nyní pokrývá několik desítek centimetrů silná vrstva prachového sněhu.
Druhý stupeň lavinového nebezpečí znamená, že lavina se může uvolnit hlavně při velkém dodatečném zatížení na strmých svazích. Samovolné uvolnění masy sněhu je málo pravděpodobné a případná lavina by měla mít malý rozsah.
Všechny lavinové katastry v Jeseníkách ale leží mimo značené turistické cesty. V Jeseníkách se laviny vyskytují v oblasti Velkého Kotle, Červené hory a Kralického Sněžníku. Podle horských záchranářů na nich leží šest lavinových katastrů a dohromady 20 lavinových drah.
Také v Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice. V noci tam napadlo zhruba okolo sedmi centimetrů sněhu. Uvedla to krkonošská horská služba. Na hřebenech Krkonoš leží 30 centimetrů sněhu, naměřili tam ráno šest stupňů Celsia pod bodem mrazu. Horská služba také upozornila, že v nejvyšších partiích byla kvůli silné mlze dohlednost omezená na 50 až 200 metrů.
Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.
Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň. Poslední obětí laviny v Krkonoších se na konci prosince 2008 stala šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.