Nevšední zážitky
V kleci pod zem. Muzeum v Ostravě nabízí novou atrakci
26.10.2011 16:54 Původní zpráva Aktualizováno 26.10. 17:54
Zajímalo by vás, jak vypadá práce horníka? Hornický důl Anselm v Landek Parku u Ostravy začal nabízet návštěvníkům možnost zažít pocit fárání do hloubky až jednoho kilometru. "Chceme návštěvníkům co nejvíce přiblížit cestu horníka do práce a co nejvěrohodněji představit i samo hornické pracoviště," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ ředitel Landek Parku Lubomír Plac.
Součástí expozice je i těžní klec, v jejíž podlaze jsou nainstalovány skleněné monitory, promítající jízdu do hloubky skutečné jámy. Aby byl návštěvník dokonale vtažen do atmosféry hornické práce, čekají na něj na štolovém patře i zvuky odehrávající se ve skutečném dole - naražení vozů do klece, hluk ručního rubání, sbíjecích kladiv a mnohé další.
K zhlédnutí je i rozpohybovaná pluhová souprava a hřeblový dopravník nebo fréza. Kromě technických zvuků doplňuje atmosféru i komunikace lidí. "Horníci na Anselmu nebudou pouze pasivně předvádět svou práci, ale budou se spolu bavit, komunikovat, jeden na druhého pokřikovat. ´Máš to tam špatně zabudované, vyber to tam víc, podej mi tamtu stojku...´," láká Pavlína Brožová z Landek Parku.
Sdružení Dolní oblast Vítkovice, které se na rozjezdu novinky podílelo, má již teď další nápady na zlepšení expozice. "Dneska představujeme především pracoviště rubání, ale k práci horníka neodmyslitelně patří i přípravářské práce, a to ražení důlních chodeb. V příštím projektu chceme také simulovat odstřel horniny v dnes vybraném místě naší důlní expozice," zve i do budoucna návštěvníky Lumír Plac.
Venuši nablízku
Landek Park láká i na expozici báňského záchranářství v Evropě s unikátními dýchacími přístroji nebo na řadu sportovních aktivit, včetně adrenalinového aquazorbingu či uzavřené trampolíny. Areál je otevřen denně od 9 do 19.30 a vstupné na okruh s novými hornickými zážitky činí pro dospělé 150 korun, pro děti od 6 let pak 75 korun.
Hornické muzeum vzniklo na úpatí kopce Landek, který byl v roce 1966 prohlášen chráněnou přírodní památkou a v roce 1992 národní přírodní památkou. V areálu se nacházejí také kulturní památky - dvě archeologické lokality a areál bývalého závodu Dolu Eduard Urx. Skanzen byl otevřen 4. prosince 1993 na svátek svaté Barbory, patronky horníků.
Technické památky a muzea se těší v poslední době zvýšenému zájmu. Příbramské hornické muzeum v těchto dnech například oznámilo, že letos očekává rekord, když se tento měsíc počet jeho návštěvníků přehoupl již přes 100 000. Loni se přitom tuto metu podařilo muzeu překonat až v polovině prosince. Na Olomoucku zase tento týden zvítězila v prvním ročníku ankety 7 divů Olomouckého kraje přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Jen do začátku prázdnin ji přitom navštívilo přes 20 tisíc lidí, o téměř tři tisíce víc než loni ve stejné době.
Ostravský Landek je zajímavý také tím, že právě v těchto místech použili lovci mamutů před 22 000 lety prý poprvé uhlí, kterým udržovali oheň. Našla se tam i Landecká Venuše, která je unikátní svou štíhlou postavou.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.