V Lomnici se rozezněly všechny tři velké zvony

Relax
3. 12. 2017 14:27
Zvony v Lomnici nad Popelkou.
Zvony v Lomnici nad Popelkou.

V historické zvonici na hřbitově v Lomnici nad Popelkou se dnes po sto letech rozezněly všechny tři velké zvony. Celé století byl v nejstarší stavbě města jen jeden. O další dva velké přišla Lomnice za první světové války, kdy byly přetaveny pro vojenské účely. Nové nechalo město za 1,3 milionu korun vyrobit letos.

"Je to radost slyšet všechny tři najednou. Je to jako katedrála, velký zážitek," uvedl jeden z lomnických zvoníků, Pavel Hrdina.

Právě od skupiny místních dobrovolníků, kteří před šesti lety obnovili ve městě tradici zvonění, vzešel podnět k navrácení zvonů. "Pro nás to je ohromná čest, že u toho můžeme být," dodal Hrdina. Zvuk všech tří zvonů uslyší obyvatele města každou neděli a o svátcích. Dobrovolných zvoníků je v Lomnici zatím pět, podle Hrdiny budou muset sehnat další. Každý zvon potřebuje svého zvoníka. "Je mezi námi jeden, který říká, že zvládne dva, ale nevím, já bych si netroufl," dodal.

Nákup zvonů zaplatila lomnická radnice, část nákladů se zaplatí ze sbírky. "Podařilo se zatím vybrat přes 259 000 korun," uvedl místostarosta Zdeněk Rajm. Sbírka skončí na konci roku. Návrat zvonů považuje Rajm za historickou událost pro město. První zvonění přilákalo několik set lidí.

V dřevěné zvonici bylo původně pět zvonů. Kromě dvou velkých přišla Lomnice za války ještě o jeden malý. Dochovaly se dva - malý zvonek umíráček a zdobený zvon, který v roce 1591 věnovala městu tehdejší majitelka panství Eliška z Martinic po velkém požáru Lomnice. Zvon vážící 610 kilogramů je bohatě vyzdoben ornamenty, anděly hrajícími na hudební nástroje, postavou sv. Mikuláše a výjevem Zmrtvýchvstání Krista. Ode dneška ho doplňují Maria vážící 350 kilogramů a Eliška o hmotnosti 1130 kilogramů. Od svých předchůdců se liší zdobením. Jejich podoba se totiž nedochovala. "Maria má nahoře lipový věnec a jsou na ní čtyři erby šlechtických rodů, které historií Lomnice procházely. Pak je tam reliéf světice a na spodním věnci je výjev panoramatického výhledu z Tábora (vrch s rozhlednou poblíž Lomnice)," vylíčil Rajm. Eliška má obdobnou výzdobu, navíc je na zvonu vyobrazena i Eliška z Martinic.

Součástí dnešního prvního zvonění bylo otevření zrekonstruované budovy márnice, v níž je malá expozice o historii lomnických zvonů. Návštěvníci se tam například dozvědí, že největší zvon zrekvírovaný za války vážil přes tunu. Vyroben byl před čtyřmi staletími ze zbytků roztavených zvonů, jež padly za oběť velkému požáru města 22. července 1590, kdy vyhořela severní strana náměstí s radnicí, kostelem a dalšími 19 domy. Pohnutá byla i historie Mikuláše, který se jako jediný z velkých zvonů dochoval. Renesanční zvon z dílny zvonaře Brikcí z Cimperka z neznámých příčin v roce 1755 pukl a musel být odlít znovu. Další oprava se musela dělat letos, kvůli velkému vytlučení do budoucna hrozilo, že pukne. Zvonař ho opravil za čtvrt milionu korun vyvařením výtluku.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Radek Petrášek

Další čtení

Jaro v Adršpachu: skalní monumenty, ale také fascinující příroda

Relax
13. 5. 2025
Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ