Start nového digitálního celooblohového systému v planetáriu v pražské Stromovce přilákal v sobotu dopoledne na dvě stě lidí. Aparatura, která stála 24,5 milionu korun, může na klenbu sálu promítat pohled na cokoliv ve vesmíru, láká na novinku ředitel planetária Marcel Grün.
Při cestách vesmírnými dálkami zněly sálem výkřiky nadšení. Dopolední představení bylo určeno především pro děti. Ty ale mají o počítačích mnohdy větší znalosti než dospělí, řekl inženýr Jan Šifner, který novým systémem provází. "Překvapivé bylo, že i malé špunty zajímalo, jak to počítá a jak to ty hvězdy zobrazuje," uvedl.
Planetárium šetřilo na nový digitální systém podle Šifnera ze svých investičních prostředků sedm let a magistrát mu přidal devět milionů. Systém umožňuje sledovat situaci na obloze například tak, jak ji viděl císař Karel IV. v roce 1357, kdy byl položen základní kámen nového kamenného mostu, který nyní nese jeho jméno.
Stejně tak je možné pozorovat jinou planetární soustavu, než je sluneční, a to jakoby pozorovatel byl třeba na některé z jejích planet. K dispozici má planetárium také let Apolla 11 k Měsíci a výstup prvních lidí na jeho povrch. Pozorovatel má dojem, jakoby tam byl s astronauty.
Odborníci planetária připravují také nové původní programy "Praha korunovaná hvězdami" a "Most mezi břehy času". Pražané i hlavního města je poprvé uvidí o příštím víkendu.
Foto: archiv