V Saúdské Arábii vzniknou zahrady devonu, jury i křídy
22.08.2007 12:33
Nedaleko Rijádu vznikne největší teflonová konstrukce světa ve tvaru dvou obřích půlměsíců. Bude vysoká 40 metrů
a pod její střechou se bude skrývat pět zahrad, v nichž se návštěvníci budou moci seznámit s vývojem botanické říše na Zemi v minulých 400 milionech letech.
S projektem a vědeckou přípravou Saúdským Arabům pomáhají britští architekti a vědci a inspirací jim jsou botanické zahrady v anglickém
Cornwallu, v nichž lze vidět rostliny tropické i subtropické oblasti.
Mezinárodní zahrady krále Abdalláha, jak se budou půlměsíce nazývat, budou co do velikosti pětinásobkem cornwallského projektu. Uvnitř bude udržována optimální teplota a vlhkost pro růst rostlin a designéři slibují, že ačkoli venku bude po většinu roku panovat až pětačtyřicetistupňové vedro, v zahradách bude příjemný chlad, a to vše s minimálními energetickými nároky. Využita bude energie ze slunce i větru, má být zajištěn minimální výpar, takže bude nízká i spotřeba vody, která bude podle možností recyklována.
Půjde o mimořádný projekt co do stavebního postupu, ale také co do sdružení poznatků historické botaniky, ekologie a designu. Přípravou je pověřena kancelář Barton Willmore, která zahrady koncipuje tak, aby vypovídaly o vývoji rostlinné říše jednoho místa v různých historických epochách.
V první ze zahrad budou soustředěny rostliny období devonu, tedy z doby před 400 miliony lety. Tehdy převažovaly mechy, kapradiny a mechorosty. Další zahrada dá prostor floře karbonu, tedy rostlinstvu močálů a bažin, jež na Zemi existovaly před 300 miliony lety. Ty botanické druhy, které se nedochovaly, budou přítomny v podobě modelů. Následovat bude jura (před 206-142 miliony let) s bujnou zalesněnou krajinou, jež byla domovem dinosaurů, křída (před 142-65 miliony let), kdy se objevily kvetoucí rostliny, předchůdci 80 procent dnešní flory, a třetihory (od období před 65 miliony lety do dneška), v nichž vznikla velká škála rostlinných druhů a opylovačů.
Poslední prostor bude využit jako ukázka dvou možných budoucích scénářů Země. První z nich ukáže pustou krajinu bez vegetace, jak může planeta skončit, jestliže lidstvo zvolí nečinnost a nepokusí se nijak zastavit negativní vliv svých aktivit na životní prostředí. Ve druhém se objeví botanická říše v plné kráse a bohatství, kterou lze zachránit, jestliže se člověk rozhodne pro právě opačnou strategii.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.