Valašský masopust se představí v rožnovském skanzenu

Relax
27. 1. 2018 16:29
Záběr z události.
Záběr z události.

Tradiční masopustní veselí představí o příštím víkendu Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Návštěvníci uvidí masopustní zvyky, nabízet se budou produkty ze zabijačky, uskuteční se také 21. ročník soutěže O nejlepší valašskou klobásku a 11. ročník soutěže O nejlepší valašskou tlačenku, sdělila mluvčí muzea Pavlína Polášková.

"Návštěvníci se mohou těšit na masopustní obchůzky v podání folklorního souboru Radhošť a členů Sboru dobrovolných hasičů z Francovy Lhoty. Slovácký krúžek z Poštorné - Koňaré nám představí masopustní zvyky ze Slovácka. Po celý den bude hrát dechová hudba Horňané z Horní Bečvy. V Billově chalupě budou hospodyně smažit tradiční boží milosti," uvedl ředitel muzea Jindřich Ondruš. Na závěr programu vystoupí skupina z Francovy Lhoty s pásmem pochování basy.

Masopust patří ve skanzenu k hojně navštěvovaným akcím. Loni lidé viděli také Staré hanácké právo - lidový zvyk, který předvedla krojovaná skupina ze Sazovic na Zlínsku. Rožnovské muzeum patří mezi nejvyhledávanější turistické cíle v kraji, loni do něj zavítalo 302 tisíc lidí.

Masopust vždy začínal svátkem Tří králů a pokračoval až k Popeleční středě, kterou začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. O masopustu se v každém domě smažily koblihy či drobné cukroví nazývané boží milosti, které neodmyslitelně patřily do jídelníčku tohoto období. Čas rozvernosti pak zakončovala večerní zábava spojená s pochováváním basy.

Masopust se letos uskuteční 3. února v Dřevěném městečku. Skanzen tvoří také areál Valašské dědiny, Mlýnské doliny, muzeum spravuje i stavby na Pustevnách včetně vyhořelé chaty Libušín.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Omelka Josef

Další čtení

Hotel Borovica

Magické Vysoké Tatry o Velikonocích odhalí své poklady. Vyzkoušejte skvělý tip na blížící se svátky

Relax
2. 4. 2026
Úložný box pomůže udržet na zahradě pořádek.

Jak vybavit terasu či zahradu, aby vám dělaly radost?

Relax
20. 5. 2020
ilustrační obrázek

Vzácný přírůstek: v Olomouci přišla na svět trojčata ohroženého levharta

Relax
31. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ