České a moravské památky se na víkend jaksepatří připravily. Kromě klasického velikonočního programu s jarmarky a ukázkami tradičních řemesel nabízejí také ochutnávky specialit podle historických receptů, filmového Kukyho s jeho kamarády, lukostřelecké závody nebo zámecké pokoje rozzářené tulipány.
Interiéry zámků Bučovice a Třeboň přivítají návštěvníky bohatou květinovou výzdobou. Kasteláni tu ve spolupráci s floristou Slávkem Rabušicem připravili výstavy tulipánů a jarních květů, které doplní exponáty s motivem tulipánu na keramice, v literatuře nebo obrazech. Výstavu v Třeboni doprovodí květinový trh, v Bučovicích to bude přednáška o dějinách aranžování květin.
Prohlídka s knížepánem a taje hradní kuchyně
Na Křivoklátu budou návštěvníci během "knížecích velikonoc" cestovat v čase: na hradě zažijete velikonoční atmosféru, zvyky a způsob života stejný jako před sto padesáti lety. Zjistíte, jak se vítalo jaro a jak se připomínal Velký pátek, Bílá sobota a Velikonoční neděle, kde se vzal beránek a kraslice. Hradem budou provázet čeledíni, myslivci i samotný knížepán. Po všechny velikonoční dny navíc bude na Křivoklát jezdit historický vlak s parní lokomotivou Šlechtična.
Do života rodiny knížepána a ostatních obyvatel zámku a podzámčí můžete nahlédnout také na zámku Žleby. Součástí prohlídek ve svátečním duchu budou i šermířské souboje, v zahradě se utkají lukostřelci a v zámecké kuchyni se budou vyrábět podle starých receptur velikonoční pochoutky, které bude možno také ochutnávat. Velikonoční jídla našich předků se budou chystat také v černé kuchyni na Pernštejně, kde se budou v pecích péct i mazance. Zámek Hrádek u Nechanic pak bude ve zpřístupněné kuchyni podávat sváteční zámecký likér.
Na zámku v Mníšku pod Brdy se v neděli uskuteční jedenáctý ročník charitativní sbírky Veselice s kuřetem. Celodenní program nabídne šermířské souboje, hudbu, divadlo, řemesla, prohlídky pro děti a dospělé a výtvarné dílny. Část programu sbírky Pomozte dětem je zdarma, návštěvníci své ušetřené peníze mohou přímo v zámeckém areály věnovat žlutému kuřeti.
Život na buquoyském statku a výtvarné dílny
V Nových Hradech budou probíhat speciální velikonoční prohlídky, které návštěvníky zavedou do domácnosti správce buquoyského velkostatku v období 1. republiky. Při prohlídce se dozvíte mimo jiné o lidových zvycích na Novohradsku a prohlédnete si velikonočně vyzdobenou expozici bytu panského úředníka. Velikonoční výzdobu bude také zámek v Jindřichově Hradci nebo zámek Dačice, který návštěvníkům nově představí jednu ze svých nejkrásnějších místností, Velký empírový salón.
Řemeslníci obsadí i středověký hrad Helfštýn, své umění zde předvedou paličkářky, keramičky a košíkáři. Velikonoční program doprovodí artisté, na hrad se chystají také výtvarníci se svými dílnami. Některé techniky si lze pod vedením lektorů také vyzkoušet, z návštěvy si tak budete moci odnést i vlastní výrobky.
Skanzen, Valdštejnové a černá kuchyně
Od Bílé soboty do Pondělí velikonočního budou si návštěvníci lidových staveb na Veselém Kopci na Vysočině mohou prohlédnout interiéry roubenek doplněné o ukázky velikonočního pečiva, zdobených vajíček a dalších tradičních předmětů. Dozvíte se tu také, proč se na Zelený čtvrtek pekly jidáše, jak se zdobily kraslice na Horácku, nebo co se před sto lety jedlo na Boží hod velikonoční. Budou tu probíhat také ukázky pletení pomlázek, zdobení kraslic různými technikami, včetně ukázek barvení vajíček přírodními barvivy, pečení a tvarování velikonočního pečiva.
Také zámek v Brtnici na Jihlavsku plánuje mimořádné velikonoční prohlídky. Kromě zámeckých prostor bude během prázdnin součástí prohlídkového okruhu původního sídla rodu Valdštejnů i výstava trojrozměrných předmětů souvisejících s historií zámku.
Kuky na zámku a Babička v Údolí
Dojem, že procházejí skutečným lesem, získají návštěvníci tajemné expozice se svéráznou atmosférou, která svítí, žbluňká a kuňká. Pod názvem Kuky se vrací na Chvalský zámek aneb Naposledy v Čechách bude v sobotu otevřena v Horních Počernicích. Návštěvníkům nabídne scenérie, kulisy a rekvizity z úspěšného filmu Jana Svěráka včetně oblíbených loutek z dílny výtvarníka Jakuba Dvorského.
Zatímco některé exponáty jsou na výstavě tak malé, že si je lze prohlédnout jen kukátkem, jiné dosahují obřích rozměrů a návštěvníci se s nimi mohou nechat vyfotografovat. Většinu z nich lze obejít a podívat se na ně zblízka.
Velikonoční program připravili na 7. až 9. dubna také v Babiččině údolí v Ratibořicích na Náchodsku, v objektu mlýna představí velikonoční tradice dětský soubor Barunka. V barokním zámeckém sklepení ratibořického zámku bude na Velikonoce připravena výstava keramiky a hraček z dílen českých výrobců.