Vesmírná dovolená pro miliardáře i batůžkáře
22.07.2010 07:32 Původní zpráva
1. Na startu
Fanouškům astronautiky, kteří mají hlouběji do kapsy, je určen hned první výlet. Trochu jedinečné atmosféry doprovázející start amerických raketoplánů mohou téměř za hubičku (tedy za cenu letenky, přespání v hotelu a výpůjčky auta) nasát na dohled Kennedyho vesmírného centra, které leží na floridském Mysu Canaveral. Je ale třeba si pospíšit; poslední dva lety vysluhujících amerických raketoplánů jsou naplánované na 1. listopad letošního a 26. únor příštího roku. V ostatních dnech centrum organizuje turistické prohlídky kosmodromu a nechybí ani vzdělávací programy s tematikou vesmírných letů. Samotný výcvik astronautů, který je také otevřen divákům, ale probíhá jinde, konkrétně v Johnsonově vesmírném centru, které sídlí v texaském Houstonu.
2. Tábor pro astronauty
Děti a teenageři, kteří chtějí okusit pocity blízké vesmírným letům, mohou navštívit Vesmírný tábor organizovaný Americkým vesmírným a raketovým centrem v alabamském Huntsvillu. Za šestidenní pobyt v simulátorech vesmírných misí zaplatí jejich rodiče mezi sedmi až devíti sty dolary (14 až 18 tisíci korunami).
3. "Beztížné" letadlo
Ještě o krok blíž k pocitům pravých astronautů dokáže přiblížit zájemce let v modifikovaném tryskáči, který dokáže na několik vteřin vytvořit podmínky blízké pobytu ve stavu beztíže. Cena za let v tréninkovém letounu NASA, který usnadnil natáčení filmu Apollo 13, stojí podle MSNBC okolo pěti tisíc dolarů (téměř 100 tisíc korun).
4. Vesmírná dřina
Komu je i to málo, může využít nabídky Národního vesmírného tréninkového a výzkumného centra NASTAR se sídlem na okraji města Filadelfia. Za 5800 dolarů čeká na amatérské astronauty náročný dvoutýdenní trénink, který si nezadá se skutečnou přípravou na cestu do vesmíru. V tréninku, jehož se z profesních důvodů zúčastnil i Richard Branson, ředitel společnosti plánující turistické výlety do vesmíru Virgin Galactic, nechybí ani obávaná centrifuga simulující extrémní tlak při startu.
5. Až na kraj světa
Cestu ke skutečným branám temného vesmíru otevírá až suborbitální let. Vystoupání do sta kilometrů a pětiminutovou prohlídku vzdáleného zemského povrchu ve stavu beztíže v současnosti nabízejí hned několik společnosti, mezi nimiž je Virgin Galactic a Space Adventures. Cena za první lety naplánované na blízkou budoucnost začínají na sto tisících dolarech (téměř dvaceti milionech korun).
6. Doprovod profesionálů
I lístek na suborbitální let se zdá cenově dostupný ve srovnání s pobytem na skutečné oběžné dráze. Za několik milionů si mohou zájemci zarezervovat volná místa na ruské raketě Sojuz, která vesmírné turisty dopravuje společně s profesionálními astronauty na vesmírnou stanici ISS. Rezervace vyřizuje Ruská federální vesmírná agentura. Poslední lety stály podle MSNBC okolo 35 milionů dolarů, cena za cestu vzhůru se ale může kvůli plánovanému vyřazení amerických raketoplánů v blízké budoucnosti vyšplhat až na padesátimilionovou částku (skoro miliardu korun). Za patnáctimilionový přípatek se budoucí turisté dočkají i krátkého výstupu do otevřeného vesmíru.
7. Oblet měsíce
Dva nejbohatší vesmírní turisté se budou moct za sto milionů dolarů zúčastnit unikátního letu ruského Sojuzu. Chystaného obletu Měsíce se totiž po boku profesionálního astronauta podle MSNBC údajně zúčastní i dva platící pasažéři, kteří se s patřičným výcvikem budou podílet na pilotování.
Ilustrační foto: www.profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.