Většina přírodních koupališť je dobrá. Ne však Olšovec či Kachlička

Relax
11. 7. 2013 17:20
Kvalita vody většiny českých přírodních koupališť zůstává dobrá.
Kvalita vody většiny českých přírodních koupališť zůstává dobrá.

Kvalita vody většiny českých přírodních koupališť zůstává dobrá. Lidé, kteří k nádržím o víkendu vyrazí, si mohou vodní radovánky užít bez obav. Zákaz koupání platí jen v několika málo rybnících, jako například v Olšovci nebo Kachličce, vyplývá z informací na webech hygienických stanic.

Na Vysočině platí od minulého týdne zákaz koupání v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku. V polenském Pekle teď hygienici díky mírnému zlepšení kvality vody zákaz odvolali, ale koupání lidem nedoporučují, protože je stále spojeno se zdravotními riziky. Kvůli nekvalitní vodě zakázali hygienici i koupání v jihomoravském rybníku Olšovci na Blanensku.

Voda vhodná ke koupání není ani v plzeňském Boleveckém rybníku. Podle hygieniků by se na pozoru měli mít zejména děti, těhotné ženy, alergici a lidé s oslabenou imunitou. Po pobytu ve vodě se může objevit na kůži svědivá vyrážka, mohla by to být cerkáriová dermatitida - takzvaná vyrážka z koupání. V posledních dnech se svědivá vyrážka objevila u více lidí.

Někde, jako třeba v Boleveckém rybníku nebo Hnačově, je lepší děti do vody nedávat (ilustrační foto)V Hnačově na Klatovsku je podle posledních dostupných informací ve vodě hojný vodní květ i zvýšený výskyt sinic, proto ani tam hygienici nedoporučují koupání.

Orlík s rozvahou

V jihočeských lokalitách je voda na většině přírodních koupališť dobrá, dlouhodobě nejhorší situace trvá jen u tábořiště Vojníkov na nádrži Orlík, kde se koupání nedoporučuje. Na vodních nádržích Slapy a Orlík se kvalita vody zlepšuje, přesto v některých lokalitách, například v Podskalí na Orlíku, přetrvává zhoršená situace a koupat by se tam neměli lidé se zhoršenou imunitou, těhotné ženy a malé děti.

Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání jsou k dispozici na webových stránkách hygienických stanic a někde i přímo u koupališť na informačních tabulích. Kvalitu vody měří hygienici v letních měsících většinou každých 14 dní, když se v koupalištích rozmnoží zdraví nebezpečné sinice nebo se objeví jiné problémy, kontrolují je častěji. Výsledky laboratorních rozborů platí k datu odběru. U koupališť ve volné přírodě, nádrží ke koupání a koupacích oblastí nelze vyloučit změnu v jakosti vody v důsledku přívalových srážek a možných splachů z okolí, upozorňují hygienici.

Lidé mohou podle odborníků ohodnotit kvalitu vody i sami. Pokud není zakalená, nezapáchá, na hladině a v okolí se nepovalují odpadky a mrtvé ryby, bude zřejmě vhodná ke koupání. Stoprocentně jisté to ale není.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ