Vezete si zpátky exotické peníze? <span>Pozor na zklamání</span>

Relax
24. 7. 2008 18:31
Turisté si často vozí domů z dovolené cizí měnu.
Turisté si často vozí domů z dovolené cizí měnu.

Turisté si často vozí domů z dovolené cizí měnu.V posledních letech se často stává, že si turisté přivezou ze zahraničních cest i větší obnos místních peněz. Čeká je pak často zklamání, protože banky ani směnárny jim peníze nevymění. A oni pak mohou zbylé bankovky hodit do koše. Většinou se totiž do vzdálených destinací už nevrací.

Podobnou zkušenost si nedávno odnesl i Jiří Pánek z Prahy. Vrátil se z měsíční cesty po Brazílii. Dovolená se vyvedla, ale doma ho čekalo nemilé  překvapení. "Oběhl jsem celou Prahu, všechny banky a směnárny a zjistil jsem, že zbylé brazilské realy tady prostě nevyměním. Trošku mě to rozladilo, protože nešlo o pár korun, ale několik tisíc," říká Pánek. A protože se do Brazílie v dohledné době nechystá, jsou mu zbylé papírové bankovky k ničemu.

To Tereza Slámová, která se vrátila pro změnu z Fidži, měla více štěstí. Fidžské dolary sice také v Česku nevyměnila, ale většinu jich na Fidži utratila. Takže pro zbylých pár dolárků ji hlava zas tolik nebolela.

Kam jezdí Češi na dovolenou

(údaje v tisících, za loňský rok)

1.  Chorvatsko  

765 000 

2.  Slovensko            

720 000 

3.  Itálie    

495 000 

4.  Řecko                  

315 000

5.  Tunisko              

225 000

6.  Rakousko            

220 000

7.  Španělsko            

210 000

8.  Egypt                  

206 000

9.  Velká Británie     

190 000

10. Francie 

180 000

11. Bulharsko 

140 000

12. Turecko 

110 000 

"Je dobré si před každou cestou do exotičtějších zemí zjistit, jakou tam mají měnu a zda je u nás zpětně směnitelná," říká Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.  "Ale hlavně, cestuji-li do vzdálenějších zemí, nechám si před odjezdem namíchat co nejmenší bankovky v dolarech a eurech. Na místě potom vyměním jen to potřebné množství, protože například v rozvojových zemích není ani pořádně za co peníze utratit," radí Okamura.

Nejlepší je používat kreditní kartu. Nestrhává se vám poplatek za směnu, jako ve směnárnách a je to i bezpečnější. Ukradenou kartu můžete zablokovat a na většině míst jsou schopni vám vystavit novou.

"Banky směňují pouze ty měny, které jsou schopny dále prodat, jinak jsou to pro ně mrtvé peníze," vysvětluje Pavel Zúbek z ČNB. "Žádná banka nemá povinnost vyměnit vám vaše peníze z cizích zemí, hlavně těch exotických," říká Zúbek.

Ilustrační foto: archiv Týdne

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ