Vídeň je plná muzeí. Tramvajové muzeum zná málokdo
13.01.2008 12:37

Vídeň je městem muzeí. Dvě největší, kunsthistorické a přírodovědné, vévodí historickému centru. Desítky dalších jsou rozesety po celé metropoli. Za místními exponáty jezdí celý svět. Jedno z vídeňských muzeí, i když je unikátní, ovšem zná jen málokdo. Tramvajové, které lze najít ve čtvrti Erdberg.
Pravda, neznámé je spíše široké turistické veřejnosti, naopak "fajnšmekři" zajímající se o historická vozidla a různé mašinky na kolejích o něm vědí moc dobře, a to i v zahraničí. Vídeňské muzeum je totiž největší svého druhu na světě - je největší z těch, která se věnují historii hromadné dopravy v jediném konkrétním městě, v tomto případě ve Vídni.
Zmínka o hromadné dopravě obecně je správná, protože v názvu muzea je sice "tramvajové", ale mezi exponáty jsou i historické autobusy, vozy městské rychlodráhy a kolejová i nekolejová pomocná vozidla. Konkrétně je na ploše 7560 metrů čtverečních v prostorách bývalé vozovny vystaveno 98 historických vozidel městské dopravy, dalších 11 je součástí sbírek muzea, ale momentálně se opravují a nejsou mezi exponáty. Součástí sbírek je i rozsáhlá obrazová a technická dokumentace.
Nejstarší tramway je z roku 1868
Základ ale tvoří skutečně tramvaje, kterých je většina a které jsou jen v prostoru muzea rozmístěny na 1,8 kilometru kolejí. Nejstarším exponátem je vůz z roku 1868, který byl ještě tažen koňmi, a dále tramvaj z roku 1884, která jezdila na páru. Elektrické vozy jsou z let 1901 až 1969, autobusy jsou o poznání mladší - pocházejí z let 1949 až 1978. Důležité ale je, že díky neustálé údržbě jsou prakticky všechna vozidla stále provozuschopná.
Historie muzea se začala psát v roce 1966, kdy se několik nadšenců rozhodlo zachránit stará vozidla, která hodlal místní dopravní podnik zlikvidovat. Oficiální otevření se konalo v roce 1972, ale teprve od roku 1992 je muzeum v nynějších prostorách bývalé vozovny Erdberg, které nabízejí důstojnější prostředí.
Vstupné do muzea činí pouhá tři eura pro dospělého, děti do 15 let neplatí nic. V muzejním obchodě je pak možné si koupit za přijatelné ceny katalogy, publikace, pohlednice i příležitostné poštovní známky a obálky, ale i další upomínkové předměty. Malé modely tramvají v měřítku 1:87 jsou natolik oblíbené, že jich je většina stále vyprodána.
Muzeum ale navazuje i na dlouhou tradici vyhlídkových jízd po městě. První taková jízda se uskutečnila už v roce 1907 a loni bylo 100. výročí oslaveno velkou přehlídkou historických tramvají v ulicích Vídně. Bohužel tradice nedělních vyhlídkových jízd byla začátkem první světové války na dlouho přerušena a obnovena byla až v roce 1973.
Svatba v tramvaji - žádný problémI teď se konají vyhlídkové jízdy historickými tramvajemi o různých svátcích a výročích a v létě o víkendech. Taková jízda stojí zájemce 15 eur, držitele časových jízdenek MHD pak 12 eur. Pokud se ovšem do tramvaje dostane, o jízdy je velký zájem.
Jízdu historickou tramvají nebo autobusem je možné si ale objednat také individuálně. V posledních letech je to stále oblíbenější například při svatbách. Takový "špás" je ale dražší: jeden tramvajový vůz pro 24 osob na jednu hodinu stojí 264 eur, dva vozy 396 a tři vozy 528 eur.
Jedna mírně špatná zpráva na závěr: zájemci o návštěvu muzea si budou muset počkat do jara. Muzeum je totiž otevřeno jen od začátku května do začátku října, a to pouze o sobotách, nedělích a svátcích od devíti do 16 hodin.
Foto: Profimedia.cz, Wiener-tramwaymuseum.org
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.