Město Centralia v americkém státě Pensylvánie je městem duchů. Liduprázdné místo se zbytky osídlení, kde z rozpukaných silnic a děr v zemi stoupá kouř. Pokud jste hráli počítačovou hru Silent Hill nebo viděli stejnojmenný film a Centralia vám toto fiktivní místo nápadně připomíná, tak vězte, že právě toto opuštěné město se stalo předlohou Silent Hillu.
Centralia byla založena roku 1841 a rychle se stala živým a prosperujícím důlním městem díky velkým podzemním zásobám uhlí. Roku 1890 čítala Centralia 2761 obyvatel. Město prosperovalo až do roku 1962, kdy městská rada požádala pětici dobrovolných hasičů, aby odklidili skládku ležící v opuštěné důlní šachtě blízko městského hřbitova Old Fellows.
Dvacátého sedmého května hasiči skládku zapálili a nechali vyhořet. To byl osvědčený způsob likvidace.
Oheň však neuhasili dostatečně a ten se rozšířil labyrintem důlních šachet pod celé město. Všechny pokusy požár uhasit selhaly a postupem času místní svoji snahu vzdali. Ve městě žili dál, i když na povrch unikaly jedovaté plyny a kouř.
Situace se radikálně zhoršila v roce 1979, kdy starosta města a majitel benzinové pumpy John Coddington zkontroloval teplotu benzinu ve svých podzemních nádržích a zjistil, že dosahuje 77,8 stupně Celsia. Tehdy se o problém začal vážně zajímat stát a opětovně i místní. Koncem roku 1980 ve městě žilo už jen tisíc obyvatel. Roku 1981 se pod dvanáctiletým chlapcem Toddem Domboským propadla na zahradě zem do díry hluboké 46 metrů. Chlapce zachránil jeho starší bratranec, který jej z jámy vytáhl.
Tehdy zakročil Americký kongres a vyčlenil z rozpočtu 42 milionů dolarů, aby se obyvatelé Centralie mohli přestěhovat. Opuštěné domy byly většinou zdemolovány. Většina místních uposlechla a usídlila se v nedalekých městech Mount Carnel a Ashland, ale i přes veškeré nebezpečí se někteří obyvatelé rozhodli zůstat a odmítali, že by je oheň mohl ohrozit. Dokonce obvinili stát a důlní společnosti ze spiknutí, díky kterému se instituce mohly zmocnit práv k miliardám dolarů z antracitu.
Státní orgány tyto obyvatele nechaly dlouhá léta ve městě žít, i když postupně byla většina domů ve městě zdemolována. Roku 2010 se ve městě bylo šest domů a deset obyvatel, kteří nepřestávali se státem bojovat o právo žít ve zdevastovaném městě.
Centralia se stala cílem mnoha turistů. Oheň dnes připomínají oblaka dýmu, která stoupají z děr a trhlin, jež se nacházejí mimo jiné i na bývalé silnici vedoucí do města Route 61. Podle vědců mohou ložiska pod městem hořet ještě 250 let.