Vislu opět oživí historické plachetnice podobné felukám

Relax
27. 10. 2014 22:02
Feluka je tradiční dřevěná plachetnice, která ke svému pohybu využívá latinskou plachtu a populární je hlavně na Nilu (ilustrační foto).
Feluka je tradiční dřevěná plachetnice, která ke svému pohybu využívá latinskou plachtu a populární je hlavně na Nilu (ilustrační foto).

Na první pohled by se zdálo, že to jsou tradiční egyptské dřevěné plachetnice feluky. Své plachty však nerozvíjejí ve vodách Nilu, nýbrž na Visle, kde polští nadšenci dávají nový život starobylým lodím, které pečlivě zrekonstruovali. "Je to pravda, naše lodě se trochu podobají felukám. V Egyptě se jim říká krabí klepeta, mají dva stěžně, z nichž jeden je nakloněný, a jednu plachtu," vysvětluje fotograf Jacek Marczewski.

"Naše lodě však nejsou podobné ničemu jinému, protože Visla je jedinečná řeka. Je divoká, každý den může být jiná, její hladina se neustále mění, kde je dnes hluboká, tam taková už nazítří není. Ostrůvky a písčité mělčiny jsou v každém ročním období jinde," zdůrazňuje.

Tento milovník tradiční plavby si ke svým 55. narozeninám nadělil repliku staré lodi nazývané pychowka. Lodě tohoto typu pohání jedna obdélníková plachta a dlouhé veslo. Dnes tyto lodě bývají vybaveny pro případ potřeby i motorem.

Loď nazvaná Slawka byla slavnostně zasvěcena jedné neděle na fotbalovém stadionu, za přítomnosti rodiny a přátel, kteří sem dorazili v průvodu, jenž po varšavských ulicích provázeli policisté. "Slawka bylo křestní jméno mé zesnulé matky," vysvětluje Marczewski.
Plavidlo, které měří 8,5 metru do délky, je z modřínu, kostra je z akácie a záď a příď z masivního dubu. Stěžeň vysoký pět metrů nese plachtu o 12 metrech čtverečních.

"Byla postavena podle vzoru starých lodí na Visle, které po staletí sloužily k dopravě a rybolovu. Větší lodě byly určeny k těžbě písku ze dna řeky nebo k přepravě zboží mezi Gdaňskem u Baltského moře a Krakovem na jihu," cituje šťastného majitele lodi. Jeho snem je plout po velkých řekách v Polsku, po Visle a jejím přítoku Bugu, po Odře a Nise a s přítelem Lukaszem Perkowským se zúčastnit festivalu ve francouzském Orléansu, který je největším evropským setkáním říční plavby.

"Visla má pověst velmi nebezpečné řeky, lidé mají strach se po ní plavit," přiznává Marczewski. Řeka dlouhá přes tisíc kilometrů, která protéká Polskem od jihu k severu, není regulována a říční doprava, která kdysi přispívala k bohatství mnoha měst, je dnes velmi omezená. "Slawka má ale ploché dno a je velmi stabilní, nehrozí žádné nebezpečí," zdůrazňuje Perkowski.

Perkowski má ve Varšavě ateliér uměleckého hrnčířství sousedící s truhlářstvím, kde se oddává své vášni: stavbě lodí. Tradiční techniky se naučil při opravě lodě, kterou policie zabavila pytlákům. Pro tyto nadšence má zvláštní půvab i to, že se mohou během několika okamžiků ocitnout daleko od civilizace.

"Stačí vstoupit na loď a vzdálit se od břehu. Stále však jste v srdci metropole s více než milionem obyvatel, ale ve zcela jiném světě a na město pohlížíte jinýma očima," říká Lukasz Perkowski. "A za hodinu plavby jste v divoké přírodě, kde vládne ticho a lid. Loď nám umožňuje být ve městě a zároveň se z něho dostat rychle pryč, takže jsme vlastně stále na dovolené," říká.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK , SCANPIX BILDHUSET/BENGT AF GEIJERSTAM

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Léto plné radosti

Relax
6. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ