Voraři, trampové i vodní ptáci. Nové naučné stezky

Relax
22. 10. 2013 13:34
Zábava, ponaučení a pohyb. Z naučné stezky Svatojánské proudy.
Zábava, ponaučení a pohyb. Z naučné stezky Svatojánské proudy.

Plovoucí ostrovy pro hnízdění a ochranu ptáků, trdliště ryb nebo třeba tůňka pro rozmnožování obojživelníků jsou součástí nové naučné stezky, která vede rákosinami zátoky Vřesná na Lipenské přehradě. Je na ní 11 zastavení a nabízí velké množství informací o funkci vodního ekosystému. Nově lze vyrazit i po zrekonstruované stezce Svatojánské proudy skalami nad řekou Vltavou, místy s bohatou historií i krásnou přírodou.

Kdysi divoký kaňon, postrach vorařů, si po výstavbě Štěchovické přehrady zachoval mnoho ze svého půvabu. Místo si pro svou atmosféru oblíbili trampové, kteří zde založili jednu z prvních osad, známou Ztracenku, i turisté. Před mnoha lety vybudovaná naučná stezka postupně upadla do velice špatném stavu, a tak byla nyní zrekonstruována. Dlouhá je 8,5 km a má 15 zastavení, věnujících se životu v řece, na skalách a v oboře, historii vorařství i trampingu, přehradám Vltavské kaskády i obcím Třebenice a Štěchovice.

K řece patřili i voraři. Naučná stezka pamatuje i na ně (ilustrační foto).Naučné cedule obsahují QR kódy, pomocí nichž si mohou návštěvníci prostřednictvím chytrého telefonu např. poslechnout trampské písně nebo prohlédnout rozsáhlé fotogalerie. Pro děti jsou navíc připraveny dva interaktivní prvky - bludiště a dřevěná doplňovačka. Na trase jsou i dvě nová odpočívadla.

Naučná stezka u Lipenské přehrady vznikla po šestiletém výzkumu břehových porostů a jejich vlivů na kvalitu vody. Jedním ze závěrů výzkumu bylo, že lidé nejsou schopni vytvořit přirozené podmínky pro růst břehových porostů, protože hladina lipenské přehrady kolísá až o 3,5 metru a je v ní špatná viditelnost.

Vědci zkoumali i trdliště ryb. "V hloubce čtyř metrů jsou u stezky podél břehů nainstalované klády pro podporu života dravých ryb," popsala autorka projektu Monika Krolová jednu za zajímavostí. Na začátku stezky se lidé seznámí s obratlovci, které kolem vody mohou spatřit, pak se mohou podívat na tůňku pro rozmnožování obojživelníků. Od jara budou moci sledovat život na plovoucích ostrovech pro hnízdění ptáků a jejich ochranu před predátory.

Po dalších metrech chůze se návštěvníci na stezce dozvědí množství informací o rybách: které v nádrži žijí, které tam nejsou a které druhy by se měly podpořit. Další informační panely se věnují bezobratlým, třeba broukům a komárům, nebo také sinicím a řasám. Nechybí popis povodí, jež má vliv na čistotu vody, a také historie vzniku přehrady a městečka Frymburku, které se zavázalo, že stezku vedoucí rákosinami, ostřinami a chrasticí, místy na podvalových chodnících, bude deset let udržovat.

Autor: - red -, ČTK Foto: archiv

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ