Všechny <span>velké řeky</span> v Česku mohou uvítat vodáky

Relax
16. 4. 2009 09:08
Víkend slibuje vody dost (ilustrační foto z vltavské Větřní).
Víkend slibuje vody dost (ilustrační foto z vltavské Větřní).

Na vodě bývá veselo (ilustrační foto z Vltavy).Vodáci mohou nyní sjíždět všechny velké řeky v Čechách i na Moravě. Ve středních polohách sice voda pomalu klesá, horní úseky jí však mají kvůli tajícímu sněhu dostatek. Před víkendem má navíc pršet, a tak mohou průtoky některých řek vystoupat až k nebezpečné hranici. Vodáci by proto měli být opatrní zejména na jezech, sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. 

Dost vody je podle něj i pod Kružberkem na Moravici, kde budou vodáci o víkendu řeku symbolicky otevírat. V sobotu odemknou i dolní tok Chrudimky. Zájemci mohou zavítat také na festival vodáckých filmů - Divoká Orlice, který se bude konat od pátku do soboty v Kostelci nad Orlicí. Uvidí tam filmy s vodáckou tematikou ze všech koutů světa. Na akci pak naváže čištění Orlice. 

Dobře se vodáci svezou na Vltavě a Otavě. Vltava je podle Jančara krásná v úseku z Borových Lad až do Lenory, kde je splouvání zatím povoleno do 1. května, pokud bude dost vody. Zdatní vodáci s vybavením na divokou vodu mohou sjet Otavu od Čeňkovy pily. Kvůli vyššímu průtoku by si pak ale všichni měli dát pozor na otavské jezy. 

Dostatek vody mají i Labe, Jizera i menší Úpa, přičemž jejich horní úseky jsou spíše pro zkušenější a lépe vybavené vodáky. Na rekreační plavbu je lepší podle Jančara vyrazit na Jizeru z Malé Skály, na Úpu z Bohuslavic a na Labe ze Dvora Králové nad Labem 

Berounka je dobře splavná z Plzně a sjízdné jsou i její přítoky Radbuza či Úhlava. Ohře je sjízdná z Chebu. V Sázavě sice voda klesá, přesto je řeka splavná, a to včetně peřejí Stvořidla nad Ledčí. 

Také moravské řeky tekoucí z hor mají dost vody ze sněhu. Morava je tak splavná až od Vlaského či Dolní Moravy a splavné jsou i její přítoky Desná a Krupá. 

Horní Odra má už menší průtok a splavná je z Oder, respektive ze Suchdola nad Odrou. To jsou však podle Jančara úseky pro zkušenější vodáky. Opava je splavná na horním toku a Dyje z rakouského Raabsu až ke vzdutí nádrže Vranov, pak až pod Znojmem.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Soutěž o Aku vrtací šroubovák od Parkside

Relax
30. 6. 2025
Tisíce trsů vzácného lnu chlupatého kvetou v těchto dnech v přírodní rezervaci Liščí vrch, 23. června 2025, Sedlec, Břeclavsko.

Liščí vrch u Mikulova se zbarvil do modra, kvete len chlupatý

Relax
23. 6. 2025

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na Mystic Sk8 Cup

Relax
23. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ