Vyraší průvodcovské <span>rychlokvašky</span>?

Relax
3. 4. 2008 18:44
Odborný kurz nepotřebuju, mám brožury a google.
Odborný kurz nepotřebuju, mám brožury a google.

Odborný kurz nepotřebuju, mám brožury a google.Průvodci už nebudou potřebovat zkoušky. Novelu živnostenského zákona včera podepsal prezident. Znamená to konec diskriminace českých průvodců, jak tvrdí Asociace českých cestovních kanceláří, nebo se naopak odborníkem na památky může stát úplně každý?

Abyste prováděli skupiny turistů například po Pražském hradě, už nebudete potřebovat žádné speciální školení. Novela živnostenského zákona posouvá turistické průvodce mezi volné živnosti, a tak bude úplně stačit, když se prohlásíte za odborníka. Podle Tomia Okamury z AČCKA je to velice zásadní a pozitivní změna. Jiní experti z oblasti cestovního ruchu naopak tvrdí, že úroveň turistických služeb jednoznačně klesne.

Povinné kurzy končí

Dnes musel být průvodce proškolen v několikaměsíčním kurzu. V budoucnu se může stát, že když si zaplatíte okružní jízdu Prahou, za svých zhruba sedm set korun nedostanete komentář znalce, ale nepoučeného laika.

Všemocná ruka trhu je v turistice trochu chromá: zvlášť návštěvník ze zahraničí, kterého okružní jízda zklamala, si asi těžko dopřeje tu samou, ale s jiným průvodcem ještě jednou. Lázeň pro průvodcovské rychlokvašky se otevírá.

Zarážející je, že novela měla mít původně úplně opačnou podobou.

Skutečně odvázané překvapení

Kdo je provede?"Z ministerstva pro místní rozvoj šel návrh zákona s tím, že průvodci v cestovním ruchu budou i dál živností vázanou. Ve stejné podobě prošel také třemi čteními ve Sněmovně. Do Senátu už ale putovali průvodci jako živnost volná - což z odborné veřejnosti nikdo nevěděl a nikdo se nás také na názor neptal," říká Jaroslava Nováková, která vede útvar doškolování průvodců u Pražské informační služby.

Ze změny je méně než nadšená: "Už jsme to tu jednou měli. V devadesátých letech byli po určitou dobu průvodci volnou živností a úroveň tak klesla, že se odborníci shodli, že to byla chyba."

Proč tedy Asociace českých cestovních kanceláří novelu tak vychvaluje?

Diskriminace Čechů?

"Ve většině zemí evropské patnáctky, zvláště u našich sousedů, je průvodcovská činnost volnou živností. Češi tak byli zbytečně diskriminováni ve vlastní zemi oproti cizincům," říká Tomio Okamura a pokračuje: "Nemůžeme přece nechat jen tak, aby po Praze prováděl německý řidič autobusu!"

Odhlédněme od toho, že právě "kvalifikovaný výklad řidičů" dovolí novela - právě německý šofér autobusu kroutící v přestrojení za "tourguida" druhou šichtu je mezi pražskými průvodci oblíbeným terčem vtipů. Ani ti, co provázejí denně a na nejfrekvetovanějších místech centra hlavního města, mytickou postavu nikdy neviděli. 

Na otázku, jestli se s řidičským fantomem sám střetl, přiznal Okamura: "Ne. Osobně jsem se s takovým případem nesetkal."

Průvodci nemusejí umět česky

Další věc, která AČCK vadila na starém zákoně, byl požadavek, aby průvodci v Česku rozuměli česky. "Třeba se požadovalo, aby průvodce dokázal přečíst a porozumět novinovému článku v češtině," zdá se nehorázné Tomio Okamurovi.

Podle něj se s tím, jak se rozšíří řady průvodců, uvolní ruce cestovním kancelářím - budou moci rychleji nahradit ty nekvalitní. To zatím nejde z toho důvodu, že především průvodců s exotickými jazyky jako je čínština nebo japonština, je nedostatek. Příliv Japonců by personální problém vyřešil.

Z toho, že rodilý mluvčí rovná se průvodce, není nadšená například Jiřina Chrastilová z Pražské informační služby. "V Praze žije spousta cizinců, kteří můžou mít dojem, že po roce pobytu jsou schopni provádět."

Jako vedoucí vlastivědného útvaru s novelou problém nemá: "My děláme hlavně v češtině. Větší problém bude zřejmě v cizojazyčném prostředí."
 
Pomoc pro regiony

Turisty budou moct vodit laici.Podle Okamury pomůže uvolnění podmínek pro průvodcovskou činnost především regionům, kterým chybí průvodci s jazyky.

"Města, informační centra nebo památkové rezervace si budou moci zadarmo proškolovat vlastní specializované průvodce, aniž by museli nejdřív absolovovat drahý všeobecný průvodcovský kurz, který ani ve výsledku nepotřebují. Průvodci z Českého Krumlova tak bude stačit specializace na Český Krumlov," tvrdí.

Upozorňuje také na druhou stranu novely - Čechy v zahraničí. "Prospěch z ní budou mít 3,9 milionu Čechů, co vyjedou každý rok na dovolenou a musejí si naoko najímat místní průvodce. Stejně je nakonec provádějí Češi," nabízí Tomio Okamura.

Levně, ale bez papírů

Kurzy pro průvodce budou samozřejmě probíhat stále. 

"Průvodci s kurzem jsou určitě kvalitnější," potvrzuje Jarmila Hrabalová z cestovní kanceláře Cityrama. "Jazykové vybavení u nových průvodců budeme požadovat i nadále, stejně jako kurz Pražské informační služby a nejlépe další kurzy, jako je třeba Židovské město."

Připouští ale, že průvodci s kvalifikací jsou dražší. Bude tak záležet jen na cestovkách, jestli dají přednost kvalitě, nebo levnější variantě "bez papírů".

Ovšem turista, který si zaplatí třeba procházku Prahou, bude úsudku cestovek vydán na milost a nemilost.

Foto: Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Anna Hanuš Kuchařová: Někdy cítím skoro až stav beztíže

Relax
11. 7. 2025
3/2025 INTERVIEW

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ