Národní památkový ústav vyhlásil rok 2010 rokem sv. Maura. Letos totiž uplyne 25 let od chvíle, kdy byla na hradě Bečov nalezena jedna z nejvýznamnějších českých památek, románského relikviář sv. Maura. Památkáři plánují k tomuto výročí řadu speciálních akcí.
V prostorách Národního muzea se zahájení jubilejního roku zúčastnil také František Maryška, velitel kriminalistické skupiny, která relikviář sv. Maura v roce 1985 vypátrala. Křtila se také kniha Hrad Bečov - projekt konzervace a presentace, vydaná u příležitosti nominace této památky na cenu Europa Nostra. Tomuto nejvýznamnějšímu ocenění v oblasti památkové péče je věnována výstava, která začíná v nové budově Národního muzea.
Představuje českou památkovou péči v historii i dnes a projekty, které cenu získaly. Samostatná část se věnuje opravám památek, na kterých se NPÚ podílel, připomenuty jsou zaniklé památky i ty, které se naopak podařilo zachránit, i "nález století" - relikviář sv. Maura. Organizace Europa Nostra je uskupením 200 nevládních organizací z Evropy zabývajících se ochranou kulturního dědictví. Stejnojmenná cena, kterou každoročně uděluje, se v roce 2002 stala oficiální cenou Evropské unie za význačný počin při ochraně kulturního bohatství.
ČTĚTE TAKÉ: Přehrada, větrný mlýn i vlak. To vše může být památkou
Péče o české památky byla od roku 1990 oceněna dvanáctkrát, dvakrát dokonce hlavní cenou a pokaždé se týkala Českého Krumlova. V roce 2002 ji dostal projekt restaurování zámeckého barokního divadla, v roce 2007 restaurování jižního průčelí Horního hradu. Cenu získala ale i restaurace pražské Műllerovy vily nebo deskových maleb mistra Theodorika v kapli sv. Kříže na Karlštejně.
Loni na podzim přihlásil NPÚ do soutěže bečovský státní hrad a jeho projekt konzervace a prezentace. Gotický Bečov patří mezi nejzachovanější hrady v českých zemích, protože už v renesanční době nevyhovoval náročným nárokům na bydlení, a nebyl tedy přestavován. Pod hradem stojí zámek z 18. století, který je přístupný veřejnosti a právě tam je vystaven relikviář sv. Maura.
Relikviář vznikl počátkem 13. století v Belgii, do Bečova jej přivezl koncem 19. století šlechtický rod Beaufortů. Jako kolaboranti museli po druhé světové válce Bečov opustit a relikviář ukryli pod podlahu hradní kaple. Tam byl až do poloviny 80. let 20. století, kdy na něj české úřady upozornil americký obchodník. Požádal tehdy o odkoupení nespecifikované památky, která měla být ukryta zhruba 100 kilometrů od Norimberka. Kriminalisté ji vypátrali, ale relikviář zůstal v majetku československého státu, přestože Američan přispěl k jeho nálezu.
Foto: archiv