<span>Za úrazy na Šumavu</span>. Zraněných turistů v létě přibylo

Relax
12. 10. 2009 14:45
Ne všechny výlety na Šumavě končí dobře (ilustrační foto).
Ne všechny výlety na Šumavě končí dobře (ilustrační foto).

ŠumavaAž téměř o pětinu více úrazů než loni zaznamenali v letní sezoně členové Horské služby na Šumavě. Za nárůstem počtu zranění je i vyšší počet turistů, kteří letos na Šumavu vyrazili. Zatímco loni od začátku května do konce listopadu zasahovala horská služba u 245 případů, letos jich bylo do 11. října už 268. Nárůst je téměř dvacetiprocentní, řekl dnes náčelník šumavské horské služby Michal Janďura. 

Letošní sezona na Šumavě byla i vlivem hospodářské krize nejlepší za několik posledních let. Lidé tolik necestovali do zahraničí, ale volili domácí destinace. "Zatím máme k dispozici jen dílčí výsledky - jen v červenci a srpnu navštívilo naše informační centra na území parku o 30 procent lidí více než ve stejnou dobu jiné roky," potvrdil ředitel šumavského národního parku František Krejčí. 

Ne všechny výlety na Šumavě končí dobře (ilustrační foto).Horší záchranáři letos zasahovali u dvou smrtelných úrazů - na začátku sezony zahynula cyklistka, kterou zachytil návěs dřevařského auta mezi Novou Pecí a Stožcem, v létě zemřel asi dvaašedesátiletý turista na infarkt. 

Horská služba neošetřuje jen úrazy turistů, zasahuje také u dalších zranění dělníků nebo místních lidí, dokud nepřijede záchranná služba. "Například včera jsme měli výjezd na Zadově - dělník se pořezal motorovou pilou," popsal Janďura. Kvůli velmi vážným poraněním či stavům na Šumavě v létě devětkrát přistával vrtulník. Jednou například odvážel do Německa cyklistu, který si po pádu z kola vážně zranil hlavu. 

Okolí Plešného jezera.Velké množství úrazů je u cyklistů. "Musíme se uvědomit, že Šumava je jedno z nejnavštěvovanějších pohoří v zemi a je především cyklistická," dodal Janďura. Konstatoval, že lidé se alespoň v posledních letech více chrání a cyklisté nosí helmy. 

Horští záchranáři v létě také třikrát pátrali po ztracených lidech. Akce trvaly celkem 16 hodin a záchranáři při nich ujeli 286 kilometrů. 

Šumavská horská služba zasahuje na území o rozloze 1068 kilometrů čtverečných. V létě má deset a v zimě 11 profesionálních záchranářů, jimž v zimě pomáhá 22 dobrovolníků. K dispozici mají záchranáři 13 sněžných skútrů, čtyři čtyřkolky s pásy pro pohyb na sněhu a šest terénních aut.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Jaro v Adršpachu: skalní monumenty, ale také fascinující příroda

Relax
13. 5. 2025
Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ