Cestovní kanceláře budou muset zveřejňovat konečnou cenu zájezdů. Ukládá jim to dnes schválená novela zákona, která ale obsahuje zásadní výjimku: všechny letecké zájezdy.
Cestovní kanceláře se mohou radovat. Původní záměr ministerstva financí, aby turisté dostávali přesnou informaci o ceně zájezdu, opět nevyšel. Palivové příplatky či letištní taxy se mohou měnit i těsně před odletem, shodla se většina poslanců, kteří dnes novelu schválili a vyšli vstříc zájmům kanceláří proti původní snaze ministerstva. "My to považujeme za kompromisní řešení," uvedl Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, která se podobu zákona snažila ovlivnit.
Novela také nově definuje celou škálu případů, kdy se prodávající nebo kupující dopouští deliktu proti cenovým předpisům. Novelu nyní posoudí Senát.
Nově budou muset cestovní kanceláře uvádět pouze součet těch položek, které znají v okamžiku prodeje zájezdu. "Palivový příplatek letecké společnosti účtují až ten který měsíc podle skutečné výše ceny paliva a mnohdy se doúčtovává až po zájezdu," uvedl Okamura.
Pokud by prošel původní záměr, náklady na palivo by musely "cestovky" započítat do ceny již v době tisku katalogů, tedy několik měsíců před termínem zájezdu. To by podle Okamury vedlo ke zdražení zájezdů, neboť aerolinie a kanceláře by si kvůli jistotě, že neprodělají na nepředvídaných cenách paliva, raději naúčtovaly rovnou vyšší ceny. Úplnou cenu včetně palivových příplatků prý mají pouze v Německu, Rakousku, Dánsku a Velké Británii.
Naopak na základě novely zákona by mělo zmizet vydělování například povinného pojištění, poplatků za dopravu z letiště nebo na letiště, hotelových poplatků nebo příplatků za výhled na moře. Za nejhorší nešvar je obecně považováno takzvané bakšišné, které musejí turisté platit spolupracovníkům cestovních kanceláří především v arabských zemích. Plná cena bude také povinná u všech zájezdů prodaných v nabídce "last minute", neboť v té době už jsou všechny součásti ceny známy, včetně palivových příplatků.
Foto: archiv