Život a strojky z časů Františka Josefa I. přibliží nová výstava

Relax
27. 6. 2012 11:32
Matyáš Rejsek: Hlava zeleného (divého muže) z Prašné brány, 80. léta 15. století.
Matyáš Rejsek: Hlava zeleného (divého muže) z Prašné brány, 80. léta 15. století.

Dětský svět za císaře pána, automatofony i "sportsmany" v zemích českých přiblíží nový výstavní cyklus Národního muzea Monarchie aneb Jak se žilo za císaře pána? Jednotlivé výstavy se uskuteční na různých místech Prahy. Jako první přivítá návštěvníky výstava Kouzelné hrací strojky, která začíná už v pátek v Českém muzeu hudby. K vidění zde bude více než padesát mechanických hudebních nástrojů a řada dalších dobových zajímavostí.

Důstojný mocnář. František Josef I.Z údobí, kdy byly české země začleněny do habsburské monarchie, přiblíží série chystaných výstav dobu vlády Františka Josefa I., tedy léta 1848-1916, období překotných hospodářských, sociálních a politických změn. Návštěvníci získají obsáhlý pohled na zajímavé a rozporuplné období našich dějin, slibují organizátoři. Jednotlivé výstavy budou zaměřeny na politiku, právo, soudnictví, armádu, finance, dopravu, společenský život, bydlení, zdraví, hygienu, jídlo, odívání, zábavu, sporty, vzdělání, kulturu, víru či média.

A tak se budou moci zájemci například od září poučit v Národním památníku na Vítkově o sportech v zemích českých, měsíc poté je potěší expozice s názvem Krmě - jídlo - žrádlo instalovaná v Národopisném muzeu - Musaion v Kinského zahradě. Po stopě Karla Maye se vydají od 25. října v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur. V nové muzejní budově budou otevřeny 23. listopadu hned tři výstavy, nazvané Monarchie 1848-1916, Dětský svět za císaře pána a Člověk v monarchii a fotografii.

Matyáš Rejsek: Hlava zeleného (divého muže) z Prašné brány, 80. léta 15. století.Hrací hodiny i náhrobní figury

První část nového výstavního cyklu představí příběh mechanických hudebních nástrojů, takzvaných automatofonů. Vystaveno jich bude přes šest desítek a k tomu padesát doprovodných exponátů z Evropy a USA rozdělených podle základních typů. Budou mezi nimi zvonkové hry, hrací hodiny, varhanní stroje, flašinety a kolovrátky. Některé z nich si budou moci návštěvníci vyzkoušet.

V současné době představuje Národní muzeum z české historie v lapidáriu poklady jagellonské gotiky. Návštěvníci výstavy Europa Jagellonica a česká plastika z let 1450-1530 mohou obdivovat například nejstarší plastiku z Karlova mostu, náhrobní figuru rytíře z kláštera sv. Jiří na Pražském hradě, mistrovská díla Matyáše Rejska, sochu sv. Barbory nebo výzdobné články z kutnohorského chrámu.

Autor: - red -, ČTK Foto: archiv

Další čtení

ilustrační obrázek

Skalní město Tisá má po desetiletích moderní naučnou trasu

Relax
18. 4. 2026
ilustrační obrázek

Bývalý lom ČSA se otevírá veřejnosti: nová stezka, virtuální prohlídky i den otevřených dveří

Relax
17. 4. 2026

Nejčastěji pozorovaným motýlem byla v loňském roce babočka paví oko

Relax
16. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ