<span>Živoucí fosilie</span> v Brně

Relax
7. 9. 2007 11:54
Nejstarší exempláře welwitschie podivné nalezené v přírodě mají přes 2000 let a pamatují doby, kdy po zemi chodil Ježíš
Nejstarší exempláře welwitschie podivné nalezené v přírodě mají přes 2000 let a pamatují doby, kdy po zemi chodil Ježíš

Nejstarší exempláře welwitschie podivné nalezené v přírodě mají přes 2000 let a pamatují doby, kdy po zemi chodil JežíšVzácnou welwitschii podivnou, kterou zdobí kromě jejích dvou dlouhých listů
také přezdívka živoucí fosilie, mohou ode dneška obdivovat milovníci přírody na výstavě rostlin z pouští a polopouští
v Botanické zahradě Masarykovy univerzity
v Brně.


Welwitschií se mohou v republice pochlubit jen botanické zahrady v Praze a Plzni. Mezi pěstiteli patří k velmi vzácným exemplářům, řekl  jeden ze spolutvůrců výstavy Adolf Tomandl. Výstava potrvá do 14. září a podle odhadů pracovníků zahrady se na ni přijdou podívat asi dva tisíce lidí.

Původním domovem welwitschie, jež patří k nejpodivuhodnějším rostlinám planety, je africká Namibie. I z její přírody ale postupně mizí. Zajímavá je tím, že má pouze dva listy, které dorůstají až do metrové délky. Nejstarší exempláře rostliny nalezené v přírodě mají přes 2000 let a pamatují doby, kdy po zemi chodil Ježíš. Konce listů welwitschie postupně zasychají. Pokud by tomu tak nebylo, byly by až 1,5 kilometru dlouhé.

welwitschie podivná"Na výstavě jsou k vidění hned dva její exempláře. První je 24 a druhý osm let starý," uvedl Tomandl. Upozornil na další zajímavosti v expozici. Patří k nim mexické kaktusy z rodu blossfeldia, které vykvétají ve velikosti pouhého půl centimetru, a jsou tak podle znalců vůbec nejmenšími kaktusy světa.

Sukulenty, z nichž nejznámější jsou pravděpodobně kaktusy, lze najít v pouštích a polopouštích Afriky, Ameriky, ale také v Indii a Austrálii. Vhodné jsou do bytů stále zaměstnaných lidí, kteří nemohou květinám věnovat mnoho času. Jsou totiž nenáročné na zálivku. K životu jim stačí umístění na světlých místech.

Na výstavě nechybí ani populární živé kameny, tedy rostliny rodu lithops z jižní Afriky. Barvou i strukturou připomínají nenápadné oblázky, jejich květy jsou přitom velmi pestré.

Ilustrační foto: botanika.bf.jcu.cz

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ