Nejznámější námořní katastrofu, potopení Titaniku, si od úterý budou moci připomenout lidé v Muzeu Komenského v Přerově. Expozice potrvá symbolicky do doby, kdy se nad zaoceánským parníkem uzavřela hladina ledového moře. Derniéra výstavy se uskuteční v noci ze 14. na 15. dubna noční prohlídkou demonstrující jeho symbolické potopení, řekl ředitel muzea Radim Himmler.
"Výstava připomíná sté výročí potopení Titaniku. Začíná v době, kdy byla loď pomalu dokončena, a bude trvat přesně do 14. dubna, kdy se loď v noci potopila. Výstava nebude klasicky zahájena vernisáží, ale bude zakončena derniérou," uvedl ředitel přerovského muzea. Na osud v té době největšího osobního parníku světa mohou lidé zavzpomínat v Historickém sále a jeho předsálí.
Atmosféru návštěvníkům navodí náznak lodní zádi s kormidlem a třemi lodními šrouby. "Expozice je rozdělena na dvě části. V první návštěvníci uvidí část euforickou spojenou s nadějemi. Chybět nebude pohled do kajuty lodi, lidé najdou informace o tom, jak loď vznikala, její technické parametry i to, čím byla výjimečná a jak byla luxusní," popsal Radim Himmler. Druhá část výstavy připomene zkázu lodi po nárazu do ledovce.
Podle Kristiny Sehnálkové z muzea se návštěvníci mohou cítit jako cestující na palubě této zaoceánské lodi. "Člověk vstupem na výstavu vstoupí vlastně do kajuty nepotopitelného Titaniku. Návštěvníci se zde seznámí s luxusem a krásou lodi. Když však otevře dveře, spatří nasimulovaný model zádi Titaniku. Návštěvník se z kajuty dostane pod vodní hladinu, nad sebou uvidí mořskou hladinu a plavající předměty. Sál bude laděn do modra a hrát bude smutná hudba," řekla Sehnálková.
Přerovská expozice k 100. výročí potopení Titaniku vychází ze soukromé sbírky olomouckého patriota Vladimíra Gračky, který býval i námořníkem. Lidé tak mohou vidět pohlednice, katalogy lodních společností, plakáty či grafická vyobrazení. "Jedno z nich jsme si zapůjčili i z mohelnického muzea. Je to asi jediné dochované grafické znázornění dobového Titaniku, který údajně získal zachránce z lodi Carpathia," dodal ředitel muzea.
Titanic byl na vodu spuštěn koncem května 1911. Dalších deset měsíců ale zabraly dokončovací práce, včetně instalace luxusního interiéru. Na první plavbu se Titanic vydal 10. dubna 1912. Jen o pár dní později, v noci ze 14. na 15. dubna, narazila loď na ledovec. Srážku s ledovcem jižně od kanadského New Foundlandu nepřežilo 1520 lidí.